12 rzeczy o których powinieneś wiedzieć zanim kupisz żaluzje – poradnik na rok 2021

żaluzje czasnarolety kot

Zakup żaluzji może każdego z nas przyprawić o ból głowy. Do wyboru mamy żaluzje drewniane, bambusowe, aluminiowe, montowane są w różny sposób, mają różne rozmiary lamel i nie wiadomo w co ręce włożyć. Wybór żaluzji do pomieszczenia z pozoru wydaje się być łatwym wyborem. Jednak im bardziej wgryzamy się w temat liczba możliwych konfiguracji zaczyna przerażać. Poniższy tekst powinien Ci ułatwić wybór odpowiedniej osłony na okna. 

Żaluzje są świetnym wyborem, który nadaje mieszkaniu klasyczny, a czasem wręcz rustykalny wygląd. Ale w zależności od konfiguracji świetnie się również sprawdzi w nowoczesnej architekturze wnętrz. Dodatkowo jest to jedyna osłona, która umożliwia uzupełnienie drewnianej kompozycji pomieszczenia również na oknie. 

Kto wymyślił żaluzje?

starożytni egipcjalnie ścinają trzcinę na żaluzje czasnarolety
Pierwsze żaluzje były już znane w Starożytnym Egipcie

Historia żaluzji sięga wcześniej niż XVIII wiek, kiedy to zostały opatentowane przez Gowina Kinght (1760 r.) oraz Edwarda Beran (1769 r.). Francuzi i Japończycy i Chińczycy znali je już dużo wcześniej, a żaluzje te były wykonane z bambusa. Prawdopodobnie to Wenecjanie, którzy kupili pomysł od Persian przywieźli go do Europy i stąd określenie żaluzje perskie lub żaluzje weneckie. Swojego czasu żaluzje były zwane przez francuzów „Les Persienes”. Niektóre źródła twierdzą, że znali je już starożytni Egipcjanie. Nie ma niestety potwierdzenia dla tych teorii, jednak gdyby istniały były by prawdopodobnie podobne do tych z dzisiejszych czasów.

Żaluzje co to jest? – budowa żaluzji

Budowa żaluzji z czasnarolety.pl
Schemat budowy żaluzji

Żaluzja zbudowana jest z czterech głównych elementów:

Rynna (inaczej kaseta)

Rynna (czasami zwana kasetą jak w przypadku rolet materiałowych) to miejsce w którym jest schowany mechanizm całej żaluzji. Znajduje się na samej górze i zazwyczaj jest rozmiarów szerokości jednej lameli. To ten element jest mocowany do okna lub do ściany/sufitu i właśnie z niego wychodzi drabinka.

Drabinka

Drabinka jak już sama nazwa wskazuje ma kształt swojego rodzaju drabiny. Wykonana jest z mocnego sznurka lub taśmy i to na niej poziomo są zamocowane lamele. Przymocowana jest do rynny i przyłączona do mechanizmu, dzięki któremu możemy ją podnosić góra-dół oraz przekręcać przód-tył.

Lamele

Najważniejszym komponentem są lamele, czyli te poziome listwy wykonane z aluminium lub drewna. Jest to element najbardziej widoczny i to głównie na nim skupiamy się podczas wyboru idealnej żaluzji. Do żaluzji zawsze jest przymocowany mechanizm sterujący – zazwyczaj w postaci sznurka i pokrętła, ale czasem pojawia się wersji dwóch sznurków (jeden do podnoszenia, drugi do przekręcania) lub w wersji z koralikiem, czyli łańcuszkiem podobnym jak się spotyka w roletach.

Mechanizm sterujący

Do żaluzji zawsze jest przymocowany mechanizm sterujący – zazwyczaj w postaci sznurka i pokrętła, ale czasem pojawia się wersji dwóch sznurków (jeden do podnoszenia, drugi do przekręcania) lub w wersji z koralikiem, czyli łańcuszkiem podobnym jak się spotyka w roletach.

Jaki materiał na żaluzje – drewno, bambus czy aluminium?

Po pierwsze należy sobie zadać pytanie – czego właściwie chcemy. W zależności od rodzaju pomieszczenia wybór materiału będzie inny. Najbardziej klasyczna wersja czyli żaluzje aluminiowe będą za każdym razem wspaniałym wyborem. Cechuje je długa trwałość, odporność na wilgoć i łatwość w utrzymaniu czystości oraz niska cena. Dzięki aluminium są odporne na zmiany temperatur i wilgoć, co czyni je świetnym i właściwie jedynym wyborem do kuchni lub łazienki.

Zatłuszczenia od gotowania można przetrzeć ściereczką z odrobiną detergentu i gotowe. Jest to też jedyny wybór w przypadku gdy trzeba wybrać żaluzje o bardzo szerokich rozmiarach. W przypadku surowców naturalnych ograniczeni jesteśmy maksymalną długością lameli do około 2-2,5m. 

Jednak formą dużo bardziej elegancką i estetyczną jest żaluzja drewniana i bambusowa. Naturalny surowiec ma coś w sobie i nic nie jest w stane się z nim równać. Jednakże za ten materiału zapłacimy nawet do trzech razy więcej niż za żaluzje aluminiową. O czym warto pamiętać, to to, że naturalny surowiec z czasem może ulegnąć niewielkim odkształceniom – mogą delikatnie skręcić wzdłuż osi lub wybrzuszyć na środku. Są to jednak niewielkie różnice poniżej 0,5% odchylenia od normy i jest praktycznie niezauważalne.

Żaluzje idealnie sprawdzą się w biurach, pokojach dziennych oraz sypialniach. Wystrój wnętrza jest dzięki nim bardziej klasyczny, dzięki czemu można uzyskać fajny kontrast przy nowocześnie urządzonych pomieszczeniach.

Żaluzje 50mm czy żaluzje 25mm?

żaluzja 50mm 50 mm czasnarolety
Przykład żaluzji o rozmiarze 50mm

Te 25 mm zmienia dużo w konstrukcji żaluzji. Żaluzję z węższymi lamelami można zamontować bezpośrednio na oknie, jest lżejszy, zgrabniejszy i bardziej popularny. Kiedy zależy nam na ilości światła wpadającego do pomieszczenia będzie to lepszy wybór. Po zwinięciu żaluzji w przypadku montażu w świetle szyby będzie ona zabierać maks do 2cm na każdy metr wysokości żaluzji. Dużo więcej miejsca zabierają żaluzje 50mm, które potrafią po zwinięciu zajmować do 10cm na każdy metr wysokości żaluzji i to nie uwzględniając w obliczeniach wysokości kasety.

Żaluzja 50 mm wygląda bardzo nowocześnie i szczególnie jest polecana w przypadku lamel drewnianych. Do tego wygląda tak bardziej… amerykańsko – praktycznie w każdym filmie i serialu amerykańskim można dojrzeć żaluzje o tak szerokich lamelach. Te żaluzje nadają się bardziej do sal konferencyjnych i biur, gdzie nie ma okien uchylnych, które mogły by zawadzać o zwinięte żaluzje. Co nie oznacza, że źle będą wyglądać w domu, ale trzeba brać pod uwagę to, że zajmują sporo miejsca.

Jak zamontować żaluzje? – w świetle szyby, powierzchniowy, bezinwazyjny czy montowany poza oknem – do ściany lub do sufitu?

W przypadku domów czy mieszkań często walczy się o każdy centymetr kwadratowy powierzchni mieszkania. Dlatego też nie chcemy by osłony okienne zbytnio odstawały od powierzchni okna czy nawet wnęki okiennej.

Montaż w świetle szyby

W takiej sytuacji najlepszą opcją będzie montaż w świetle szyby. Jest to najbardziej pożądana wersja zamontowania żaluzji, ponieważ nie odstaje od okna, tylko chowa się we wnęce na szybę oraz wygląda najbardziej estetycznie zarówno rozwinięta jak i zwinięta. Warto mieć na uwadze, że w tym rodzaju montażu osłona zabierze trochę światła szyby, czyli po podniesieniu jej na samą górę nie odsłoni całości szyby i będzie odrobinę zabierać światło, które mogłoby wpaść do pomieszczenia. Czasem jednak nie można zamocować w ten sposób żaluzji, wynikać to może ze specyficznych listw przyszybowych albo braku możliwości ingerencji w okno (np. mieszkanie wynajmowane). 

Warto pamiętać, że listwy przyszybowe to element okna, który jest przystosowany do wkręcania się w niego i montowania osłon. Podlega on dość łatwej wymianie oraz wkręcenie się w niego za pomocą wkrętów nie łamie gwarancji producenta okien.

Montaż nawierzchniowy

Trzy żaluzje z montażem nawierzchniowym
Montaż nawierzchniowy na oknie

Drugą opcją jest montaż nawierzchniowy. Za pomocą tego rodzaju mocowania, wkręca się żaluzje w listwę przyszybową. Wtedy też lamele będą poprowadzone po powierzchni okna, a nie szyby, więc będą bardziej wystawać do wnętrza pomieszczenia. Dużo osób uważa, że ten montaż jest najbardziej estetyczny ponieważ zasłonięta jest większa część okna.

Montaż bezinwazyjny

Uchwyt bezinwazyjny do żaluzji

Trzecia opcja to opcja bezinwazyjna. Często jest to jedyna opcja w przypadku okien nietypowych, a także wspomnianych juz wcześniej mieszkań lub biur wynajmowanych. Minusem jest to, że widoczne są elementy mocujące, a sama żaluzja jest poprowadzona od górnej do dolnej krawędzi skrzydła okiennego co nie zawsze wygląda wspaniale, ale często jest to najlepsze rozwiązanie osłonić się przed słońcem.

Montaż do ściany lub do sufitu

Żaluzja z montażem do ściany lub do sufitu czasnarolety

Ostatnia opcja, czyli montaż do ściany lub do sufitu, dotyczy zazwyczaj dużych żaluzji o lameli 50mm. Jest to opcja inwazyjna, ale nie oszukujmy się, tak duże wymiary oraz ciężar osłony muszą być bardzo dobrze zamontowane. W obu przypadkach należy pamiętać o tym, że duże żaluzje zajmują także dużo miejsca po zwinięciu,szczególnie lamele drewniane.Jeżeli opcję montażu do sufitu stosujemy we wnęce okiennej z oknami otwieranymi to warto uważać, bo być może nie będzie można otworzyć czy nawet uchylić okna, bo zwinięta żaluzja nadal będzie na tyle wysoka by stanowić przeszkodę na drodze uchylanego okna. O tym samym problemie trzeba pomyśleć w przypadku montażu do sufitu. Nie są to idealne osłony do okien otwieranych/uchylnych, za to idealnie się nadają gdy okna takiej opcji nie mają.

Elementy mocujące żaluzje na oknie – jakie wybrać?

W przypadku żaluzji o szerokości lamel 25mm dostępne są cztery rodzaje elementów mocujących. Pierwsze dwa typy to swojego rodzaju plastikowe obejmy w kolorze białym lub przezroczystym. Ich główną zaletą jest łatwość montażu i demontażu żaluzji. Minusem dla niektórych jest fakt, że są one zawsze widoczne. Wtedy alternatywą jest mocowanie typu „twist”. Jest to element metalowy i niezależnie czy wybierzemy montaż w świetle szyby czy nawierzchniowy – będzie on praktycznie niewidoczny. Jego minusem jest odrobinę trudniejszy montaż i demontaż żaluzji, ponieważ wymaga odrobiny zdolności manualnych. Mimo wszystko nie jest to specjalnie skomplikowane.

Rodzaje mocowań do żaluzji czasnarolety
Rodzaje uchwytów do żaluzji

Ostatnim typem elementów mocujących są zaczepy bezinwazyjne. Jest to swojego rodzaju połączeniem zaczepu „twist” i zaczepu wykonanego z PVC. Uniwersalny rozmiar będzie pasować do każdego skrzydła okiennego. Dostępne są zazwyczaj w dwóch kolorach – białym i brązowym i polecamy wybrać odpowiedni pod kolor okna.

Drabina sznurkowa czy taśmowa?

Opcja wyboru linki lub taśmy jako drabinki dotyczy tylko żaluzji o lamelach o wielkości 50mm. Sznurkową drabinkę dobiera się kolorystycznie pod kolor lameli przez co jest bardziej dyskretna i mało widoczna. Idealne rozwiązanie gdy chcemy wyeksponować kolor lameli i nie zakłócać go żadnymi ornamentami. Drugą opcją do wyboru jest drabinka taśmowa. Świetnie się komponuje zwłaszcza z drewnianymi lub bambusowymi żaluzjami. Jest to na pewno dużo bardziej widoczne zamocowanie lameli. Dzięki temu żaluzje uzyskują klimat niczym z kawiarni, co jest przydatne jeżeli chcemy ocieplić wizualnie pomieszczenie i sprawić, że czujemy się tam bardziej swojo.

Warto pamiętać, że pakiet listew żaluzji na drabince taśmowej będzie zajmował do 10cm na każde 100cm wysokości żaluzji, gdy ten sam pakiet listew na drabince sznurkowej to maksymalnie 8cm na 100cm wysokości żaluzji w zależności od wybranego materiału lamel. Niby niewielka różnica, ale trzeba mieć to na uwadze by nie zamontować żaluzji za nisko.

Wybór strony sterowania – po prawej, po lewej czy mieszanie?

Generalną zasadą jest to, że sterowanie umieszcza się po przeciwnej stronie skrzydła niż klamka od okna. Czyli jeżeli klamka jest po lewej stronie, to sznurek oraz pokrętło powinno być po prawej stronie i analogicznie jeżeli klamka jest po drugiej stronie. Oczywiście zasadę tą można łamać. Na przykład kiedy dostęp do okna z drugiej strony byłby ograniczony przez szafkę lub biurko sterowanie należy umieścić tam gdzie będzie nam łatwiej. Wielu producentów dopuszcza też możliwość sterowania mieszanego, czyli np. po lewej stronie żaluzji będzie system do podciągania żaluzji a po prawej – do zmieniania kąta lamel. Najlepsze zastosowanie takiego sposobu montażu jest w przypadku żaluzji o szerokości lamel 50mm, gdzie obydwa systemy sterujące to sznurki. Dzięki temu nikt się nie pomyli, który sznurek jest do czego.

Prowadzenie żyłkowe – co to właściwie jest i jakie są alternatywy?

Żaluzja z prowadzeniem żyłkowym zachód słońca czasnarolety
Prowadzenie żyłkowe

Żaluzja wisząca luźno na oknie, po uchyleniu tego okna będzie się odsuwać od powierzchni skrzydła przez grawitację. Można temu zapobiec np przyczepiając ją za pomocą specjalnego zaczepu przykręcanego do dolnej listwy przyszybowej. Alternatywą są magnesy również mocowane do listwy przyszybowej, które przyciągają dolną listwę żaluzji. Niestety żaluzja może się nadal wybrzuszać podczas uchylenia okna, ten sposób nie będzie działać również gdy mamy zwiniętą lub częściowo zwiniętą żaluzje. Jeżeli nam zależy na tym by osłona zawsze była i wędrowała przy powierzchni okna, należy wybrać opcję z prowadzeniem żyłkowym. Jest to element który u góry wychodzi z rynny, przez mały otworek przechodzi przez każdą lamelę by następnie na samym końcu zostać przyczepionym do listwy przyszybowej. Innymi słowami jest to taka prowadnica, która utrzymuje żaluzje w ryzach i nie pozwala się jej wolno huśtać. Idealne rozwiązanie do okien uchylnych.

Żaluzje bez montażu – czyli żaluzje bezinwazyjne

Bardzo często poszukiwania żaluzji bezinwazyjnych wiążą się z brakiem wiedzy na temat okien i osłon. Dużo osób boi się wiercić w oknie, a konkretniej w listwie przyszybowej by czegoś nie popsuć. Jeszcze raz dementujemy plotki – listwy przyszybowe to element okna przystosowany do wiercenia i mocowania na nim różnego rodzaju osłon okiennych. Wiercenie nie powoduje utraty gwarancji, a w przypadku ewentualna uszkodzenia można bardzo łatwo je wymienić. 

Montaż inwazyjny – to nie jest takie trudne

Również dużo osób uważa, że sobie nie poradzą z montażem innym niż bezinwazyjny. To nieprawda, właściwie montaż każdej żaluzji jest bardzo łatwy, często nawet łatwiejszy niż w przypadku wersji bezinwazyjnej. Najlepszym tego przykładem są rolety bezinwazyjne z dołączonym prowadzeniem żyłkowym. Standardową roletę należy tylko przykręcić do okna, a wersje bezinwazyjną trzeba odpowiednio ustawić, zaczepić uchwyty na dole i u góry skrzydła okiennego, a samą żyłkę naciągnąć. Nie ma nic złego w posiadaniu bezinwazyjnych osłon okiennych, ale czasem warto wyjść z „montażowej strefy komfortu” i uzyskać o wiele bardziej estetyczny efekt.

Faktycznie w przypadku żaluzji inwazyjnej ten montaż będzie prostszy, jednak należy pamiętać, że elementy trzymające roletę przy oknie są dość widoczne. Jeżeli wybierzemy jeszcze prowadzenie żyłkowe, to takie elementy mocujące będą także znajdować się na dole skrzydła okiennego. Często jest to jednak jedyna opcja montażu, gdy nasze okna są niestandardowe – np mocno zaokrąglone listwy przyszybowe czy okna bez listw. 

Jak mierzyć okno pod żaluzje?

W zależności od rodzaju montażu oraz szerokości lamel należy zmierzyć różne wymiary:

Montaż w świetle szyby (lamela 25mm)

Schemat montażu żaluzji cz. 1
  • szerokość to szerokość światła szyby lub innymi słowami odległość od lewej uszczelki do prawej
  • wysokość mierzymy w ten sam sposób, czyli odległość pomiędzy górna a dolną uszczelką przy szybie

Montaż nawierzchniowy (lamela 25mm)

Sposób pomiaru okna pod żaluzję z montażem nawierzchniowym czasnarolety.pl
Schemat montażu żaluzji cz. 2
  • szerokość to odległość między zewnętrznymi krawędziami lewej i prawej listwy przyszybowej
  • wysokość to odległość między zewnętrznymi krawędziami dolnej i górnej listwy przyszybowej

Montaż bezinwazyjny (lamela 25mm)

Sposób pomiaru okna pod żaluzję bezinwazyjną czasnarolety.pl
Schemat montażu żaluzji cz. 3
  • szerokość to wymiar między zewnętrznymi krawędziami lewej i prawej listwy przyszybowej
  • wysokość to odległość między górną a dolną krawędzią skrzydła okiennego

Montaż do ściany lub do sufitu (lamela 50mm)

Sposób pomiaru dla żaluzji o szerokości lameli 50mm z czasnarolety.pl
Schemat montażu żaluzji cz. 4

Nie ma jednego słusznego sposobu pomiaru do tej żaluzji. Wymiary które podaje się w zamówieniu będą przekładać się na wymiary samej żaluzji. Czyli jeżeli podamy metr szerokości to żaluzja będzie miała dokładnie metr. W zależności od tego czy będzie znajdywał się we wnęcę okiennej (podajemy wtedy dokładne wymiary tej wnęki) czy będzie zakrywał od zewnątrz tą wnękę (należy dodać po kilka centymetrów z każdej strony) należy zupełnie inaczej pobrać wymiary. Wszystko zależy tak naprawdę od nas i tego jak chcemy zamontować daną żaluzję.

Gdzie kupić żaluzje?

Podsumowując, okazuje się, że mimo popularności żaluzji ich wybór nie jest wcale taki prosty. Mając na uwadze wszystkie zagadnienia zachęcamy do zobaczenia oferty sklepu czasnarolety.pl, gdzie można znaleźć wszystkie żaluzje o których pisaliśmy.

Mamy nadzieję, że ten poradnik przybliżył Ci wszystkie zagadnienia związane z ich wyborem i już wiesz jakie żaluzje powinny się znaleźć na Twoim oknie. Zachęcamy do zadawania pytań w komentarzach, być może jakieś zagadnienie zostało przez nas pominięte, a dzięki Twojemu komentarzowi będziemy mogli zaaktualizować tekst. Jeżeli nie chcesz zadawać pytań na forum to możesz napisać do nas na maila: info@czasnarolety.pl 

Co lepsze żaluzje czy rolety?

Jeżeli po przeczytaniu naszego poradnika nadal nie jesteś zdecydowany na konkretną żaluzję to może warto pomyśleć o innym rodzaju osłon, na przykład o roletach lub plisach, zwanych inaczej żaluzjami plisowanymi. Więcej szczegółów na temat tych obydwóch typów osłon możesz dowiedzieć się tutaj: rolety oraz żaluzje plisowane.

Zobacz także:

2 komentarze do wpisu „12 rzeczy o których powinieneś wiedzieć zanim kupisz żaluzje – poradnik na rok 2021”

  1. Czy montaż żaluzji aluminiowych 25 mm w świetle szyby jest możliwy, jeśli mam zaokrąglone listwy przyszybowe? Jeśli tak, to mierzę tak jak a Państwa instrukcji? Czy będzie to estetycznie wyglądało?

Dodaj komentarz