Osłony okienne niezbędne przez cały rok

Osłony okienne niezbędne przez cały rok

Osłony okienne nie są produktem, na którego zakup i użytkowanie powinniśmy nastawiać się wyłącznie w sezonie letnim. Wiadomo, że w tym okresie pomieszczenia najłatwiej, najszybciej się nagrzewają, a taka temperatura w pomieszczeniu utrzymuje się najdłużej. Promienie słoneczne towarzyszą nam najdłużej. Jednak potrzeba zasłonięcia okien  daje o sobie znać, również w te chłodniejsze pory roku. Jesienią i zimą słońce znajduje się niżej i może nas bardziej oślepiać. To jeden z powodów, dla których zasłanianie okien może stać się niezbędne. A jakie są inne?

Dłuższe wieczory

Wraz ze zbliżającą się jesienią, wieczory stają się coraz dłuższe. Co za tym idzie, szybciej decydujemy się na zapalanie światła w domu. Nie dość, że powoduje to wyższe rachunki za prąd, to dodatkowym problemem staje się brak prywatności. Przez okno nasi sąsiedzi, czy też przechodzący obok spacerowicze mogą zobaczyć, co robimy w domu. Dlatego, żeby zwiększyć nasze poczucie prywatności, musimy zaopatrzyć się w osłony okienne.

Osłonięcie okna w sezonie grzewczym

W okresie grzewczym niezwykle istotną kwestią związaną z oknami i samymi osłonami jest zatrzymanie ciepła w naszym domu. Z sezonu na sezon dostajemy coraz wyższe rachunki, dlatego zależy nam na jak największej oszczędności. Absolutnym liderem w zapobieganiu utraty ciepła na zewnątrz są zdecydowanie rolety zewnętrzne, ale wewnętrzne również pomagają zatrzymać temperaturę w pomieszczeniu. Ich największą przewagą nad zewnętrznymi jest cena, która jest o wiele niższa. Na to jak będą się sprawdzały rolety wewnętrzne ma wpływ wiele czynników: grubość muru, intensywność nasłonecznienia, izolacja budynku czy sposób montażu rolety. Najlepszym wyborem będzie montaż inwazyjny, do ramy okna z tzw. prowadnicami, czyli listwami bocznymi. Dzięki temu ciepłe powietrze z pokoju nie będzie miało bezpośredniego kontaktu z zimną szybą. Polecamy też zakup produktu na wymiar, ponieważ dobrze wymierzone osłony okienne dają gwarancję wysokiej wytrzymałości, wykorzystania najlepszych materiałów i najlepiej spełnią swoje zadanie.

Jaki materiał wybrać?

Powinniśmy zwrócić również uwagę na dobór odpowiedniego materiału do rolety wewnętrznej, aby była jak najbardziej funkcjonalna przy nagrzewaniu się pomieszczeń. Przede wszystkim najbardziej funkcjonalne i termoizolacyjne są w naszym sklepie materiały z grupy B. Te, które są podgumowane srebrnym materiałem, zapobiegają utracie ciepła. Chronią również przed słońcem, ponieważ są mocno zaciemnione i po części będą zapobiegać nagrzewaniu się pomieszczeń (po części, ponieważ nie osiągniemy takiego samego efektu, jak w przypadku rolet zewnętrznych). Przy wyborze materiału kierujmy się również jego kolorem. Ciemne kolory osłony okiennej nagrzewają się szybciej, co spowoduje, że zaciemnienie nie będzie równoznaczne z ochłodzeniem w pomieszczeniu. Kolory jasne za to odbijają promienie słoneczne, ale nie zaciemnią nam w takim samym stopniu pokoju jak te pierwsze.

Aby zapobiec tak dużej utracie ciepła w zimne dni zadbajmy o odpowiednią do pory roku wentylację. W pochmurne dni zasłaniajmy okna, aby ciepło tak szybko nie „uciekało”  naszego domu. W słoneczne dni warto otwierać okna i odsłaniać rolety, tak żeby pomieszczenia mogły się jak najbardziej nagrzać. Ważne też, aby po zachodzie słońca od razu zasłonić okno.

Osłony okienne są przydatne przez cały rok. Mają duży wpływ na nagrzewanie się pomieszczeń oraz zatrzymywanie ciepła wewnątrz. Przyczyniają się do zwiększania oszczędności, co z roku na rok jest coraz bardziej potrzebne i staje się pewnym standardem w wyposażeniu domu.

Dodaj komentarz