Osłony na niestandardowe okna.

Osłony na niestandardowe okna.

Zdarza się, że w naszym domu znajdują się pomieszczenia z nietypowymi, jak na znane nam standardy, oknami. Klasyczne okna dają nam bardzo dużo możliwości stworzenia ciekawych i funkcjonalnych aranżacji okiennych. Możemy zdecydować się na wybór żaluzji, rolet czy też plis. Jest więc cała masa osłon do wyboru. Co jednak w przypadku kiedy posiadamy okna duże lub niestandardowe? Wcale nie oznacza to rezygnowania z ciekawych aranżacji i tworzenia przytulnego klimatu w domu.  Na co możemy się zdecydować w takim przypadku?

Okna tarasowe

Najpierw skupimy się na dużych oknach. Najczęściej są to okna tarasowe, z czego jedne, otwierają się przesuwnie. Jakie będą najlepsze aranżacje dla tego typu rozwiązań? Zaczniemy od żaluzji o lamelach 50mm lub 25mm. Mogą to być zarówno produkty aluminiowe lub drewniane czy bambusowe. Żaluzje 50 mm montujemy nawierzchniowo do listwy przyszybowej okna, tak że znajdują się przed oknami. Jest to wygodne rozwiązanie ze względu na to, że nie blokują one otwierających się drzwi (są za szerokie żeby zamontować się w świetle szyby). Możemy zdecydować się na zakup jednej żaluzji na całą aranżację lub podzielić na dwie mniejsze. Dzięki temu nie będziemy musieli odsłaniać całej żaluzji żeby wyjść na balkon. W innym przypadku może być to minus takich osłon, który na dłuższą metę może denerwować i utrudniać funkcjonowanie. Żaluzje charakteryzują się dość dużym stopniem zaciemnienia, więc świetnie wychłodzą pomieszczenie i ochronią przed światłem słonecznym. Dodatkowo takie rozwiązanie optycznie powiększa okno.

Żaluzje na oknach tarasowych

Żaluzje 25mm możemy zamontować na ramie okna inwazyjnie lub bezinwazyjnie albo w świetle szyby. Jednak przy przesuwnych drzwiach balkonowych zaleca się jednak ten w świetle szyby. Nie przeszkadza przy otwieraniu drzwi, nie haczy o produkt. Co jest wygodne w tym rozwiązaniu, to fakt, że żaluzja przesuwa się razem z drzwiami. Nie ma potrzeby podnoszenia ich, aby móc wyjść na balkon. Musimy jednak liczyć się z tym, że ten rodzaj montażu jest inwazyjny, więc musimy być gotowi na wiercenie w ramie okna.

Plisy – elastyczne rozwiązania

Drugą propozycją są plisy. Montujemy je w świetle okna i praktycznie nie wystają one poza ramę. Są bardzo praktycznymi osłonami m.in. ze względu na możliwość regulowania kąta nachylenia żaluzji, a co za tym idzie kontrolowania ilości światła, które wpada do pomieszczenia. Mamy do wyboru również strony, w które składają się żaluzje. Mogą zwijać się do góry, do dołu lub w obie strony co pozwala nam na osłonięcie tylko wybranej części okna. Materiały, z których wykonane są plisy spełnia nie tylko funkcję dekoracyjną (materiały są bardzo estetyczne, eleganckie i ułożone w kształt wachlarza). Co istotne możemy zdecydować się na takie, które odbijają światło i takie, które mają 100% zaciemnienia. Montaż takich żaluzji jest prosty i zajmuje naprawdę niewiele czasu. Są one wykonywane na wymiar, więc sprzęt jest solidny i idealnie dopasowany do okna. Występuje w szerokiej gamie kolorystycznej co umożliwia dopasowanie do kolorów wnętrza. O czym musimy pamiętać, że przy większych oknach lepiej jest zamontować plisę na każde z osobna. Spowodowane jest to ograniczeniem ich szerokości przy produkcji oraz wygodą przy otwieraniu pojedynczego skrzydła.

Plisy są również idealnymi osłonami do nietypowych kształtów okien. Coraz częściej decydujemy się w naszym domu na okna okrągłe, w kształcie trójkąta itp. Jest to jedyna osłona w naszym sklepie, którą jesteśmy w stanie tak wykonać na wymiar i dostosować do nietypowego kształtu. Istotne jednak jest wykonanie dokładnego pomiaru, tak aby plisa pasowała i nie wystawała z żadnej strony. Będzie to widoczne i może zaburzać estetykę aranżacji. A co ważniejsze, może przeszkadzać przy użytkowaniu okna.

Ogrody zimowe

Przy okazji tekstu o osłonach okiennych w nietypowych pomieszczeniach wspomnimy również o ogrodach zimowych. To coraz częstszy wybór przy aranżowaniu tarasu przydomowego. Jest to ciekawe rozwiązanie, szczególnie dla osób, które nie chcą rezygnować z możliwości spędzania miłych wieczorów na tarasie nawet jesienią czy zimą. Może on wtedy pełnić funkcję dodatkowego salonu, bliżej natury. Nawet przy mroźnych temperaturach. W ogrodzie zimowym możemy również przechowywać rośliny, które nie przetrwałyby niskich temperatur. Tutaj mogą kwitnąć przez cały rok i tworzyć klimat prawdziwego ogrodu. Warto też pamiętać, że dobrze zaprojektowany ogród zimowy wpływa na zmniejszenie kosztów ogrzewania domu.

Jak osłonić ogrody zimowe?

W ogrodzie zimowym  dużym udogodnieniem są osłony okienne. Jest to spory wydatek, jednak niezbędny w słoneczne i gorące dni, które zamienią ogród zimowy w saunę. Możemy go osłonić zarówno zewnętrznie, jak i wewnętrznie. Skupimy się na tych wewnętrznych. Osłaniają one pomieszczenie, jednak nie zatrzymują nagrzewania się powietrza. Decydując się na takie osłony, musimy zadbać więc o odpowiednią cyrkulację powietrza. Jasne kolory materiałów pomagają w odbijaniu promieni słonecznych. Bardzo skuteczne są żaluzje aluminiowe oraz plisy i rolety materiałowe. Te pierwsze, metalizowane, odbijają promienie słoneczne, a zimą odbijają do wewnątrz ciepło pochodzące z ogrzewania. Szczególnie jest to przydatne w ogrodach zimowych, które usytuowane od strony północnej, w której każde źródło dogrzewania jest na wagę złota.  W zimie ważne żeby zatrzymywały ciepło w środku, a latem właśnie odbijały promienie słoneczne. Więcej o nasłonecznieniu pomieszczeń w zależności od strony, w której są usytuowane napisaliśmy we wcześniejszym tekście.

Chyba największym plusem osłon wewnętrznych jest ich cena, która jest niższa od cen osłon zewnętrznych. Przy tak dużym wydatku jakim jest zaprojektowanie i postawienie ogrodu zimowego, jest to kwestia, na którą zwracamy szczególną uwagę. Aranżacji do wyboru mamy kilka. Najlepszym wyborem będą żaluzje aluminiowe, plisy lub rolety jednolite. Są to szeroko dostępne, łatwe w montażu i konserwacji aranżacje. Zamówione na wymiar idealnie będą pasowały do ogrodu zimowego.

Nasze propozycje

Tak, jak wspominaliśmy wyżej żaluzje aluminiowe są szczególnie polecane ze względu na odbijanie promieni słonecznych. Dają dość duże zaciemnienie, co z słoneczne dni jest bardzo potrzebne. Żaluzje aluminiowe prezentują się bardzo elegancko. Drugą propozycją są żaluzje plisowane. W tym wypadku osłony są niezwykle praktyczne, ze względu na możliwość regulowania kąta nachylenia żaluzji, a przy tym kontrolowania ilości światła wpadającego do środka. Przy zamawianiu plis możemy wybrać właśnie warianty, w które składać się będą żaluzje. Materiały również możemy wybrać mocno zaciemniające, co pomoże nam poradzić sobie z intensywnymi promieniami słonecznymi. Plisy prezentują się niezwykle elegancko na oknie.  Występują w szerokiej gamie kolorystycznej, co daje nam możliwość dopasowania do wystroju wnętrza lub elewacji domu.

W tak samo rozbudowanej gamie kolorystycznej są rolety jednolite, na które również możemy zdecydować się przy osłonięciu ogrodu zimowego. Najlepiej zdecydować się na wyżej wymienione materiały odbijające promienie słoneczne i dobrze zaciemniające. Tutaj nie możemy kontrolować kąta nachylenia aranżacji i ilości wpadającego światła do pomieszczenia, w takim stopniu jak przy plisach. Rolety są jednokierunkowe.

W przypadku osłon wewnętrznych w ogrodach zimowych warto zdecydować się na zakup pojedynczych osłon. Umożliwi nam to osłonięcie tylko części okien, na które się zdecydujemy. Przy większych żaluzjach czy roletach nie mamy tak obszernych i elastycznych możliwości. Rolety jednolite są jednak najbardziej uniwersalnym rozwiązaniem.

Decydując się na nietypowe okna lub pomieszczenia w domu nie musimy rezygnować z instalowania osłon okiennych. Wbrew pozorom nie jest to skomplikowane i mamy szeroki wybór produktów. Ponadto nie musimy się stresować kosztami montażu – każdy z tych produktów zamontujemy samodzielnie i bez większych problemów. A co najważniejsze zapewnimy komfort sobie i reszcie domowników.

Dodaj komentarz