Który styl wybrać przy urządzaniu mieszkania?

Który styl wybrać przy urządzaniu mieszkania?

Podstawową kwestią podczas urządzania naszego domu jest zdecydowanie się na konkretny styl wystroju wnętrz. Podczas planowania zwracamy uwagę na każdy szczegół – od koloru podłogi i ścian, po charakter dodatków. W tym tekście chcielibyśmy przybliżyć Państwu najbardziej znane i najczęściej wybierane style w pomieszczeniach. Dodatkowo zaprezentujemy, które osłony okienne będą najlepiej sprawdzały się i pasowały do danego stylu oraz trendów, o których pisaliśmy we wcześniejszym tekście.

Styl nowoczesny

Styl nowoczesny

Najpierw zwrócimy uwagę na styl nowoczesny. Znany jest on z prostoty przestronności, a zarazem dużej funkcjonalnością. Nie znajdziemy tu dużej ilości zbędnych dodatków, raczej będziemy oszczędni w tej kwestii. Kolorystyka jest stonowana – królują takie kolory jak biel, szarość, beż i czerń. Nowoczesne pomieszczenia możemy podzielić na chłodne (biały i szarości) oraz na ocieplony(biały z drewnem). We wnętrzach w nowoczesnym stylu możemy znaleźć sporo geometrycznej formy i linii: prostych, równoległych i prostopadłych. Nawiązuje do nieustannie zmieniającej się rzeczywistości, szybkiego trybu życia. Dom ma sprawiać wygodę i komfort z zachowaniem wyżej wymienionej funkcjonalności.

Jeśli chodzi o osłony okienne najbardziej funkcjonalne będą żaluzje aluminiowe. Gwarantują one spore zaciemnienie, są łatwe w czyszczeniu zarówno tym prostym codziennym, jak i bardziej wymagającym przy użyciu detergentów. Drugą propozycją są plisy. Żaluzje plisowane wyglądają jak rozkładające się wachlarze. Materiały, z których są wykonane w zależności od preferencji są mniej lub bardziej zaciemniające. Występują również w bogatszej kamie kolorystycznej. Są również bardziej wymagające jeśli chodzi o czyszczenie. Na co dzień możemy dbać o nie tak samo, jak w przypadku żaluzji aluminiowych. Większe problemy za to pojawiają się w przypadku poplamienia, które są trudne do usunięcia. Materiał i kształt są o wiele bardziej wymagające i mogą ulegać odkształceniom i odbarwieniom.

Styl skandynawski

Styl skandynawski

Następnie pod lupę weźmiemy styl skandynawski, który jest jednym z najpopularniejszych stylów w wystroju wnętrz. Również charakteryzuje się prostotą, wygodą i jest oszczędny w formie, jednak o wiele bardziej przytulny od stylu nowoczesnego. Bije od niego naturalność, która daje komfort mieszkańcom. Nie cechuje go dążenie do luksusu. Charakterystyczne dla skandynawskiego stylu jest drewno, metal, kamienie, szkło, futra i skóry. Wnętrza są jasne (białe lub szare), przestronne, a wymienione elementy stanowią idealne dodatki. Świetnie sprawdzą się również dodatki w kontrastujących kolorach jak np. musztardowa poduszka z miękkiej tkaniny. Co ważne urządzenie takiego wnętrza nie pochłonie dużej ilości pieniędzy.  

Do osłonięcia okien, idealnie sprawdzą się oczywiście żaluzje drewniane i bambusowe. Będą stanowiły świetny, naturalny dodatek w pomieszczeniu. Pamiętajmy jednak, że są o aranżacje, które nie są odpowiednie do wnętrz, takich jak kuchnia czy łazienka ze względu na panującą tam wilgoć. Może spowodować ona odkształcanie się naturalnego materiału oraz tak samo jak w przypadku plis, poplamienie żaluzji może być problematyczne w czyszczeniu. Drugim polecanym produktem są klasyczne rolety jednolite wolnowiszące lub w kasecie. Ciekawie można dobrać osłony okienne w kolorach kontrastujących do jasnych wnętrz skandynawskich.

Styl klasyczny

Styl klasyczny

Wnętrza klasyczne cechują się wysoką jakością zarówno podstaw wystroju, jak i dodatków. Meble, osłony wykonane są z materiałów o dobrej trwałości. Dominującą kolorystyką są stonowane barwy, najczęściej ciepłe takie jak brązy, beże połączone z bielą. Są to wnętrza dla osób, które nie lubią zmian stylów, takie które służą latami. Dominują tu ponadczasowe rozwiązania, wysokiej jakości materiały i dodatki w eleganckim stylu w kolorze srebrnym i złotym. Częstą ozdobą jest sztukateria. Styl klasyczny we wnętrzach nie lubi kontrastów kolorystycznych. Oprócz szlachetnych kolorów charakteryzuje się motywami kwiatowymi.

Osłonami okiennymi, jakie możemy polecić do tego typu wnętrz są z pewnością rolety jednolite oraz plisy. Materiały, z których są wykonane świetnie wpasują się kolorystycznie i nie będą sprawiały wrażenia przytłoczenia w pomieszczeniu. Ponadto możemy zdecydować się na materiał z tłoczonymi wzorami, co będzie idealnie pasować do klasycznego ducha wnętrza. Kolejną propozycją, szczególnie do dużych, przestronnych okien są verticale. Prezentują się bardzo elegancko i lekko w pomieszczeniach. Przy doborze jasnych tkanin świetnie wpasują się w pomieszczenia w stylu klasycznym.

Styl industrialny

Styl industrialny

Styl industrialny, inaczej zwany loftowym wywodzi się lat 50. XX wieku, kiedy zaczęto wykorzystywać poprzemysłowe pomieszczenia na potrzebę mieszkań. Aranżowano ogromne przestrzenie przy wykorzystaniu porzuconych mebli, rupieci z fabryk. Ten styl został przeniesiony do szych czasów, ewoluując o eleganckie elementy. Teraz loft to najwyższy standard z surową stylistyką. Cegła lub beton na ścianie, stonowane kolory, odkryte rury, widoczne kable czy stalowe elementy. Pomieszczenia industrialne to otwarte i przestronne wnętrza z dużymi oknami. Jako dodatki wykorzystywane są również materiały takie jak drewno, szkło i metal. Do oświetlenia wykorzystuje się często same żarówki lub też z towarzystwem metalowych kloszy. W przypadku reszty mebli możemy pozwolić sobie na mały misz-masz. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby przy stole w jadalni każde krzesło było inne, tworząc razem ciekawą całość.

Zdecydowalibyśmy się na żaluzje aluminiowe, które podtrzymają surowy klimat i będą imitowały metaliczne materiały. Świetnie wpasują się w industrialne wnętrze, są praktyczne i funkcjonalne.

Styl elektryczny

Styl elektryczny

Jeśli nie do końca wiecie na jaki styl chcecie się zdecydować w swoim wnętrzu to styl elektryczny jest idealny dla Was. Jest to pomieszanie wielu aranżacji i pomysłów, które odpowiednio dobrane mogą stworzyć niesamowity design. Trzeba jednak robić to z wyczuciem, tak aby nie przekroczyć cienkiej granicy kiczu. Wnętrza w takim stylu powinny być niejednoznaczne, awangardowe i wykorzystywać jeden motyw lub dodatek niejednokrotnie. W przypadku takich pomieszczeń możemy pozwolić sobie na szaleństwo kolorystyczne – ten styl kocha kolory patchworkowe w dodatkach, tapetach, płytkach czy tkaninach. Pozornie nie wszystkie elementy musza do siebie pasować – to jest urok stylu elektrycznego. Ten styl można nazwać kontrolowanym chaosem – wnętrze ma sprawiać takie wrażenie.

Przy osłonach okiennych również możemy pozwolić sobie na szaleństwo. Zarówno kolorowe i wzorzyste rolety lub plisy będą ciekawie prezentować się na oknie, jak i intensywne kolory żaluzji aluminiowych przykują wzrok. Spokojniejszym wyborem na pewno będą żaluzje drewniane i bambusowe, które wprowadzą pewien element wyciszający przy innych dodatkach.

Styl rustykalny

Styl rustykalny

Zwalniamy tempo i przechodzimy do stylu rustykalnego. Wnętrza są ciepłe, kojarzące się z wakacjami na wsi. Wzbudzają przyjemne wspomnienia. Ten styl kojarzy się właśnie z życiem bez pospiechu, blisko natury ze swojskim klimatem. Meble w takich pomieszczeniach kojarzą się z domowym wykonaniem przy użyciu najprostszych narzędzi z przecieranego, prawe surowego drewna. Często towarzyszą im drewniane belki na sufitach. Ściany w jasnych kolorach – przypominają te kiedyś bielone. Wnętrza są proste, bez eleganckich dodatków kojarzących się z przepychem. Ciekawymi dodatkami są rękodzieła (szczególnie ludowe); warkocze czosnku i zioła w kuchni, dużo kwiatów. W rustykalnych wnętrzach stawiamy na naturalne materiały, takie jak drewno, kamień.

Idealnymi osłonami okiennymi w tym przypadku są żaluzje drewniane, które wpasują się w naturalny, wiejski klimat. Nie zaburzą prostoty pomieszczeń i nawiązań do ludowości. Atmosferę ciepła i przytulności zbudują firanki jako dodatki na okno.

Styl glamour

Styl glamour

Zupełną odwrotnością jest styl glamour, który charakteryzuje się luksusem i blaskiem. Wnętrze ma być bogate, pełne przepychu, błyszczące. Ma się nam kojarzyć z życiem celebrytów i największych gwiazd. Charakteryzuje się nieszablonowym łączeniem kolorów. Najczęściej jest to złoto i srebro sparowane z czernią, bielą. Oświetlenie współgra z kryształkami. We wnętrzach glamour funkcjonalność schodzi na dalszy plan. Meble i dodatki wykonane są na wysoki połysk; fotele i sofy, tak samo jak łóżka są masywne, pikowane. Wnętrza ozdabiają (a przy okazji powiększają) duże lustra.

Okna w stylu glamour można osłonić plisami. Wyglądają one bardzo elegancko i przykuwają wzrok. Nieźle będą wyglądały przy masywnych i pikowanych meblach. Inną propozycją są żaluzje aluminiowe w kolorze złotym lub srebrnym. Dodadzą przepychu aranżacjom okiennym.

Styl vintage

Styl vintage

Vintage jest stylem, których łączy nowoczesność z tradycją. To ukłon w stronę stylu z lat 50. W USA oraz z polskiego PRL-u. Jest to idealna opcja dla miłośników urządzania mieszkania z nurtem zero waste i nadawania nowej odsłony odnowionym meblom. Wprowadzamy je do nowoczesnego wnętrza lub odwrotnie. Wnętrze ma być lekką całością, przestronną i z naszymi osobistymi elementami, które wyrażą naszą osobowość. Meble w stylu vintage mają łagodne formy, zaokrąglone brzegi, krawędzie oraz dodatki charakterystyczne dla wyżej wspomnianych czasów: porcelana, kryształy, kwiaty w pięknych wazonach i znane wszystkim paprotki.

Do tego stylu pasuje kilka osłon okiennych. Pierwszą z nich są plisy, które świetnie wpasują się w klimat designu. Dają możliwość ciekawego zagrania kolorami, zachowując to nawiązanie do wyżej wymienionych czasów. Dodatkowo zamieni pomieszczenie w przytulniejsze. Drugą propozycją są klasyczne żaluzje aluminiowe. Od lat są w modzie i na pewno dużym plusem jest również ich funkcjonalność. Żaluzje aluminiowe sa takim ukłonem w stronę klasyki.

Styl boho

Styl boho

Boho można w pewnym stopniu porówna do elektrycznego. Tutaj te widzimy pewne szaleństwo w doborze kolorów, wzorów, dodatków. I mieszanie stylów. To tak samo pewnego rodzaju chaos kontrolowany, z tym że bardziej fantazyjny i kolorowy niż elektryczny. Boho bardzo lubi wzory patchworkowe, wyraziste i rzucające się w oczy kolory, które zestawiamy z jasnymi kolorami – białym, beżowym i kremowym. W pomieszczeniach mile widziane są mocne akcenty, które wyróżniają się na tle innych i przyciągają wzrok. Stawiamy tu również na naturalne materiały takie jak bambus, drewno czy wiklina. Pomieszczenia urządzone w tym stylu wzbudzają pozytywne emocje i kojarzą się z dobrą zabawą.

Zwróćmy uwagę na to, że styl boho lubi naturalne materiały. Najlepszym wyborem będą więc żaluzje drewniane lub bambusowe. Wkomponują się one w wystrój wnętrz nadając mu charakteru. Jeżeli decydujemy się na taką kuchnię lub łazienkę, naturalne osłony będą problematyczne ze względu na możliwość powstania odkształceń od wilgoci. Możemy w takim wypadku zdecydować się na aluzje aluminiowe lub rolety w mocnych, wyrazistych kolorach. Będą świetnym dodatkiem do całości.

Styl Hampton

Styl Hampton

Z latem i błogimi wakacjami utożsamiamy styl Hampton (nazwa pochodzi od amerykańskiego miasteczka nad morzem niedaleko Nowego Jorku). To połączenie natury z wyczuwalnym luksusem. Nie ma tu przepychu, błyskotek, które mogą przytłaczać. We wnętrzach Hampton powinniśmy się relaksować, odpoczywać. Kojarzy się on ze spokojem i harmonią. Są to przestronne wnętrza utrzymane w jasnych kolorach. Uzupełnieniem jest drewno w różnych odcieniach, odcienie niebieskiego oraz kontrastująca i wyróżniająca się czerwień (jako dodatek, nie dominujący). Jako, że takie wnętrze ma sprzyjać odpoczywaniu, czy to łóżko czy sofa są duże, wygodne z dużą ilością miękkich poduszek. Zwiewne, jasne zasłony nadają lekkości wnętrzom.

Zasłony można sparować z innymi osłonami okiennymi. Na pewno drewniane lub bambusowe żaluzje świetnie sprawdzą się w duchu tego stylu. Ciekawym dodatkiem będą również żaluzje aluminiowe lub plisy w kolorze czerwonym.

Styl art déco

Styl art déco

Art déco był stylem szczególnie popularnym w dwudziestoleciu międzywojennym. Współcześnie nawiązuje on do tradycji, jednak posiada dużo elementów nowoczesnych. Charakterystyczne dla tego stylu są antyki, jako ukłon w stronę dawnych czasów i tradycji. Wnętrza są luksusowe, ale nie tak przytłaczające jak w stylu glamour. Nie błyszczą się tak i wyróżniają niesamowitą elegancją. To co łączy oba te style to obecność pikowanych mebli typu sofy, fotele lub łóżka. Kolory w takich pomieszczeniach są stonowane, jasne połączone z ciemnymi (szczególnie biel lub kremowy z czernią). Jako dodatek wykorzystywane są motywy kwiatowe, geometryczne przykuwające uwagę. Wyraźne są tu elementy koła, kwadratu, prostokąta i rombu. Przedmioty są perfekcyjnie wykończone i wykonane z wysokiej jakości materiałów. W dekoracji liczy się powtarzalność i spójność.

Tu również najlepszym wyborem będą żaluzje drewniane. Są najbardziej klasycznymi osłonami z nutą elegancji. Idealnie nadają się do wnętrz, w których widoczna jest obecność antyków. Nie przytłoczą wnętrz i nie sprawią wrażenia, że są powieszone przypadkowo.

Styl kolonialny

Styl kolonialny

Aranżacja kolonialna jest typowa dla XIX- wiecznych angielskich posiadłości w skolonializowanej Afryce i Azji. Jest to połączenie stylu angielskiego z orientalnym. Widoczne są tu elementy związane z obcą kulturą – rzeźby, popiersia, misy. Wnętrza są eleganckie z kontrastującymi ze sobą kolorami, jakimi są odcień wanilii i czekolady. Wyraźna inspiracja kulturą i sztuką indyjską.  Meble są postarzane, drewniane.

W związku z tym, że we wnętrzach kolonialnych dominuje egzotyka, drewno najlepszym wyborem będą żaluzje bambusowe jako ukłon w stronę wyżej wymienionej kultury. Niesamowity efekt daje połączenie ich ze zwiewnymi materiałami typu len i tiul które nadadzą lekkości i odpowiedniego klimatu, a przy okazji ochronią przed niechcianymi owadami.

Wnętrza, które opisaliśmy w tym tekście są najbardziej znane i najczęściej wybierane pry urządzaniu mieszkania. Każdy z nich ma swój urok i zmienia pomieszczenia w pięknie urządzone. Ważne żebyśmy dobrali dla siebie taki, w jakim najlepiej się czujemy i odnajdujemy. Dom ma być dla nas miejscem odpoczynku, komfortu i bezpieczeństwa. Tą zasadą powinniśmy się więc kierować.

Dodaj komentarz