Kolory i ich psychologia we wnętrzach

Kolory i ich psychologia we wnętrzach

Psychologia kolorów to dziedzina, która mniej lub bardziej świadomie dla nas wpływa na samopoczucie, a co za tym idzie na otoczenie. W doborze kolorystyki pomieszczeń, które urządzamy w naszym domu, zazwyczaj kierujemy się własnymi upodobaniami. Wybieramy kolory, które się nam podobają, dobrze kojarzą. Lub takie, które są modne w aktualnym sezonie. Warto jednak zagłębić się w tematykę zasad łączenia kolorów i psychologii barw. Wiedza z tej dziedziny ma kluczowe znaczenie.

Jak widzimy kolory?

Każdy z nas odbiera inaczej kolory, które widzi. To jak je odbieramy w dużym stopniu zależy od sfery emocjonalnej. Otoczenia w jakim dorastaliśmy, nabytych doświadczeń, instynktów oraz skojarzeń. Dla jednego kolor czerwony to konotacja z agresją, krwią. Dla drugiego to kolor miłości i namiętności. Kolory, które widzimy to nic innego, jak wrażenie wzrokowe wywoływane przez fale elektromagnetyczne o różnych długościach przypisanych do danego odcienia. Ciepłe kolory mają dłuższe fale, do przetworzenia których mózg potrzebuje większej ilości energii do zużycia, niż do kolorów chłodnych. A im więcej energii musi nasz organizm włożyć w rozpoznanie takiej fali, tym szybszy jest jego metabolizm. Wyższy jest również stan pobudzenia. W odwrotnym przypadku, przy kolorach chłodniejszych, fala jest krótsza, rozpoznanie jest szybsze. W związku z tym kosztuje to organizm mniej energii, więc działają takie barwy na nas uspokajająco.

W jakich dziedzinach kolory mają znaczenie?

Kolory mają więc wpływ na nas już od poziomu fizjologicznego. Co ważne w tym przypadku odcienie mają wpływ również na odczuwanie apetytu, jakość nauki etc. Istnieją badania, które mówią o preferencjach kolorystycznych zależnych od płci. Kobiety preferują cieplejsze kolory, w przeciwieństwie do mężczyzn. Kolory wykorzystuje się przy marketingu (kolory wpływają na nasze decyzje zakupowe) oraz w arteterapii. Wykorzystuje się związek koloru z emocjami danej osoby, co jest sposobem na wpływanie na stan fizyczny i psychiczny pacjenta.

Kolory we wnętrzach

Kolory we wnętrzach mają wpływ na manipulowanie otoczeniem, atmosferą w pomieszczeniu . Mogą optycznie zmieniać kształty, wielkość. Każdy kolor oddziałuje inaczej, wzbudza skojarzenia, a co najważniejsze musimy myśleć o połączeniu z kolorami innych elementów pomieszczenia. Na to połącznie ma wpływ również poziom naświetlenia pomieszczenia. Czyli z której strony pokój się znajduje, jak długo utrzymuje się z tej strony słońce i ile naturalnego światła wpada przez okna. W bardziej nasłonecznionych pokojach możemy zaszaleć i dobrać ciemniejsze barwy, a te mniej naświetlone, dobrze jest rozświetlić jasnymi kolorami.  Wielkość pokoju również ma znaczenie. Jasne kolory optycznie powiększają pomieszczenie. Dlatego w mniejszych powierzchniowo wnętrzach warto postawić na jasne ściany, a w większych możemy sobie pozwolić na ciemne.

Przy doborze kolorystyki w pomieszczeniach należy też spojrzeć ze strony funkcji, jaką pełni dane pomieszczenie. Sypialnia jest miejscem, w którym chcemy czuć się komfortowo i przytulnie – tu sprawdzą się ciepłe barwy. Za to w pomieszczeniach, w których na co dzień spędzamy najwięcej czasu – salon, kuchnia sprawdzą się chłodniejsze kolory, które optycznie powiększają wnętrza i sprawiają, ze stają się bardziej przestronne.

Jak łączyć ze sobą kolory, stosując koło barw?

Koło barw jest paletą składającą się z zestawionych ze sobą kolorów. Korzystając z niego powinniśmy kierować się dwoma prostymi zasadami. Dobrze będą pasowały do siebie różne odcienie tej samej barwy, sąsiadujące ze sobą. Z drugiej strony świetnie uzupełniają się kolory, które na kole leżą naprzeciwko siebie. Najlepiej i najłatwiej jest połączyć ze sobą dwa odcienie. Większa ilość kolorów, to też większa ekstrawagancja. Kierując się tymi zasadami, powiedzmy sobie jak najlepiej dobrać kolorystykę w konkretnych pomieszczeniach.

Jak dobrać kolory do poszczególnych pomieszczeń?

  • Kuchnia

Dobór kolorów do kuchni zależy w dużej mierze o jej wielkości  i nasłonecznienia. Na większym metrażu świetnie sprawdzą się ciemniejsze lub wyraźniejsze fragmenty ścian. Mimo wszystko powinny one stanowić dodatek, a nie przeważać w kolorystyce. W ciaśniejszych kuchniach warto postawić na jasne barwy – biel, szarości czy też modne pastelowe kolory. Świetnie pasują do drewnianych mebli, nadają klimat sprzyjający rodzinnej atmosferze. Szarości i ciemne dodatki sprawią, że kuchnia nabiera elegancji, ale też większego chłodu. Świetni jest odbić go wyrazistymi, bardziej jaskrawymi akcesoriami. W kuchni powinniśmy unikać koloru niebieskiego, który wpływa na zahamowanie apetytu.

A co z aranżacjami okiennymi? Tak, jak pisaliśmy we wcześniejszym tekście o doborze osłon okiennych do specyfiki pomieszczenia, kuchnia jest bardziej wymagająca. W związku z większą wilgocią, tłuszczem i innymi czynnikami, które wpływają na czystość osłon i materiał, polecamy żaluzje aluminiowe lub jednolite rolety. Są najłatwiejsze w czyszczeniu, odporne na trudniejsze warunki. Występują w szerokiej gamie kolorystycznej, co daje nam większe możliwości w urządzaniu wnętrza i doboru dodatków.

  • Sypialnia

Pokój, w którym zasypiamy powinien być przytulny i klimatyczny. Polecane są raczej barwy ciepłe, które zbudują z łatwością taką atmosferę w pomieszczeniu. Wszelkie odcienie różu (działające na ukojenie nerwów), pomarańczy (radość i ukierunkowanie na komfort), żółtego (budzący optymizm) sprawdzą się bardzo dobrze. Ciekawym uzupełnieniem będą wszelkie odcienie brązu (dodającego otuchy i kojarzący się z bezpieczeństwem) – jednego z kolorów Ziemii – tak modnych w sezonie 2021. Powinniśmy raczej unikać chłodnych kolorów w sypialni, choć część specjalistów twierdzi, że niebieski dobrze sprawdzi się w sypialni, gwarantując spokojny sen i skupienie.

W sypialni możemy pozwolić sobie na większy wybór osłon okiennych.  Tutaj nie musimy przejmować się trudniejszymi warunkami, większą wilgocią czy tłuszczem. Powinniśmy zwrócić uwagę na stopień oświetlenia – z której strony mamy pokój (północ, zachód etc.) i jak długo utrzymuje się po tej stronie słońce. I czego tak naprawdę oczekujemy od aranżacji okiennych. Czy potrzebujemy naprawdę dużego zaciemnienia, czy zależy nam na konkretnej kolorystyce (duży wybór kolorów materiałów, czy traktujemy osłony okienne jako element kontrastujący kolorystycznie) czy też podobają nam się naturalne osłony, takie jak żaluzje drewniane czy bambusowe. Każda osłona spełni swoje zadanie jeżeli odpowiemy sobie na pytanie:  jakie są nasze oczekiwania?

  • Salon

Tutaj mamy największe pole do popisu. Oczywiście warto pamiętać o zasadzie wielkości pomieszczenia, jego nasłonecznienia. Jednak salon świetnie będzie prezentował się zarówno w kolorach ciepłych, jak i zimnych. Możemy więc postawić na klasyczne i proste kolory takie jak biel czy szarość, które będą symbolizowały świeżość i minimalizm. Czerń może zostać wykorzystana jako idealny dodatek do eleganckiego wnętrza, tak samo jak cieplejsze odpowiedniki – brązy, które dodatkowo dają poczucie bezpieczeństwa. Czerwony i pomarańczowy są odważnymi kolorami, które pobudzają nas do działania, kreatywnego myślenia. Za to różowy i beżowy są odwrotnością – wpływają na poziom zrelaksowania, równowagi i przynoszą spokój.

Chłodne barwy, takie jak niebieski i zielony obniżają poziom stresu, pozwalają się zrelaksować i odpoczywać w pokoju. Spędzanie czasu w takiej kolorystyce daje nam chwilę wytchnienia i oderwania od bieżących spraw. Świetnie sprawdzą się jako dodatki do wyżej wspomnianej bieli i szarości.

Tutaj osłony okienne również dają nam pole do popisu. Salon jest pomieszczeniem, w którym spędzamy sporo czasu – jest tzw. naszym pokojem dziennym, w którym oglądamy telewizję, pracujemy, spożywamy posiłki. Warto więc zadbać o odpowiedni osłonięcie się przed słońcem, które nie dość, że powoduje pewien dyskomfort, to jeszcze może być niebezpieczne dla naszego zdrowia. Stopień nieprzepuszczalności osłon, które chcemy zamontować w salonie zależy od naszych preferencji. Świetnie prezentują się żaluzje drewniane lub bambusowe. Wprowadzają charakter elegancki, a jednocześnie przytulny. Idealnie wpasowują się w panujące trendy odwołania do kolorów i materiałów Ziemii. Ciekawym rozwiązaniem są również rolety “dzień i noc” składające się z dwóch materiałów o dwóch różnych stopniach przepuszczalności światła. Jeden produkt daje nam więcej możliwości.

  • Łazienka

Łazienka jest miejscem, w którym możemy zastosować te same zasady dobierania kolorystyki. Teoretycznie do mniejszej powierzchni powinniśmy dobierać jasne barwy. Jednak tu możemy pozwolić sobie na pewne odstępstwa. W wielu mieszkaniach w bloku łazienki są pomieszczeniem bez okien. Są oświetlane tylko sztucznym światłem. Daje nam to możliwość zastosowania ciemniejszej kolorystyki w pomieszczeniu, szczególnie jeśli decydujemy się na płytki z połyskiem (ostatnio szalenie modne) i lustra, które razem będą świetnie odbijały światło (najlepiej w tym przypadku ciepłe) tworząc niesamowity klimat. Unikniemy w ten sposób też uczucia przytłoczenia małą powierzchnią.

Kolory jasne, takie jak biel, beż czy szary niezmiennie dobrze sprawdzają się w łazienkach. Szczególnie w połączeniu z drewnem i ciepłym światłem dodadzą ciepła i przytulności w  pomieszczeniu. Optycznie powiększą też łazienkę. W przypadku kiedy mamy okna w łazience i mamy możliwość oświetlania pokoju światłem naturalnym efekt ten pogłębia się.

W łazience osłony okienne są bardzo potrzebne, aby zapewnić prywatność i intymność. Tak, jak w przypadku kuchni, warunki dla aranżacji są trudniejsze. Łazienki charakteryzują się wysoką wilgotnością, szczególnie kiedy bierzemy prysznic lub kąpiel. Dlatego osłony takie jak żaluzje drewniane, bambusowe czy też plisy nie są odpowiednie ze względu na dużą wrażliwość materiału. Mogą się one odkształcać, tracić na estetyce poprzez swoją delikatność.

Najlepszym wyborem będą odporne żaluzje aluminiowe. Stopień wilgotności nie ma wpływu na osłonę. Nie niszczą się i nie odkształcają. Łatwo jest je wyczyścić ze wszelkich zabrudzeń i bez problemu można używać do pomocy uniwersalnego płynu do czyszczenia czy też płynu do naczyń. Żaluzje aluminiowe występują w wielu kolorach do wyboru. Zarówno do modnych teraz płytek „marmurkowych” ze złotymi elementami dobierzemy osłony w pasującym odcieniu. W przypadku jasnych kolorów, łatwo dobierzemy dodatki w kontrastujących, modnych kolorach takich jak np. szmaragdowy, brudnoróżowy czy też musztardowy.

Czuć się jak w domu

Kolory naszego otoczenia mają niesamowity wpływ na każdego z nas. Indywidualnie odbieramy barwy, kierując się własnymi odczuciami, wspomnieniami lub środowiskiem w jakim się wychowywaliśmy. Mogą nas rozweselać, relaksować, pobudzać do działania, ale też przygnębiać i wzbudzać złe skojarzenia. Tak więc dobór kolorystyki w naszym mieszkaniu jest zależny od naszych indywidualnych upodobań oraz potrzeb. Możemy sugerować się psychologią kolorów i w ciekawy sposób połączyć to z naszymi pomysłami. Lub po prostu je modyfikować. Ważne, żeby czuć się odpowiednio dobrze w naszym domu. I nie zapominać o ważnych dodatkach, takich jak osłony okienne, które zadbają o nasz komfort, a przy okazji ciekawie uzupełnią wnętrza.

Dodaj komentarz