Jak dobrać osłony okienne do stopnia oświetlenia.

Jak dobrać osłony okienne do stopnia oświetlenia.

Sezon wiosenno – letni, kiedy wszystko na nowo budzi się do życia motywuje nas do wprowadzania pewnych zmian. Tak jest również z wystrojem wnętrz i aranżacjami okiennymi w domu. W związku z tym, że na zewnątrz robi się coraz cieplej, a dni są coraz dłuższe, przesiadamy się z kanapy na bardziej aktywne spędzanie czasu. Daje nam to również ogrom pomysłów na nowe zainteresowania, zmiany czy też odświeżanie starych rozwiązań w domu( w tym aranżacje okienne). Chcemy zadbać o wygląd każdej części domu. Tak żeby wszystko ze sobą współgrało, ale było też praktyczne.

Ciepła pora przynosi nam przyjemne temperatury i długie dni. Są jednak tez mankamenty z tym związane. Intensywne i długo świecące słońce powoduje, że pomieszczenia w domu nagrzewają się. Promienie słoneczne świeca nam prosto w oczy, tak że nie jesteśmy w stanie spokojnie obejrzeć telewizji czy też korzystać z komputera. W połączeniu z duchotą daje nam to mieszankę, która wysysa z nas chęci do pracy, relaksu czy po prostu codziennych czynności. Dlatego też decydujemy się na zakup osłon okiennych, które uwolnią nas od tego problemu.

Zimowa aranżacja łóżka z lampkami
Aranżacja w sypialni

Większość z nas na ten moment nie wyobraża sobie codziennego funkcjonowania bez osłoniętych okien. Producenci dają nam nieograniczone możliwości wyboru najróżniejszych rozwiązań, które dopasujemy do każdego rodzaju okna. Są to warianty, które sprostają nawet najbardziej wymagającym oczekiwaniom. Każdy z nas ma indywidualne oczekiwania względem aranżacji okiennych, ale warto też spojrzeć od strony praktycznej i dostosować się do układu domu względem stron świata.

Taki układ jest niezwykle istotny w codziennym użytkowaniu każdego z pomieszczeń. Projektując dom najlepiej jest robić to z zasadą podążania za słońcem i mieć na uwadze, które pomieszczenia będą najbardziej narażone na działanie promieni słonecznych, a co też za tym idzie na nagrzewanie. Trzeba przemyśleć, w którym pomieszczeniu słońce ma pojawiać się najwcześniej i najdłużej się utrzymywać. W którym pomieszczeniu możemy pozwolić sobie na mniejsze nagrzewanie, a które w zimę będzie lekko dogrzane przez słońce.

Jednak jeżeli nasz dom nie został zaprojekowany w duchu podążania za słońcem, to jeszcze nic straconego. Musimy jednak zwrócić uwagę na nasłonecznienie każdego pokoju i jak możemy to wykorzystać. Jakiej aranżacji okiennej będziemy potrzebować.

Oświetlenie w sypialni

Aranżacje okienne w sypialni
Aranżacja w sypialni

Zaczniemy od sypialni. Jest to niezwykle ważne pomieszczenie, w którym chcemy się wysypiać i czuć się komfortowo. Potrzebujemy też intymności, więc w grę wchodzą osłony mocno zaciemniające. Z doświadczenia wiemy, że w przypadku kiedy sypialnia znajduje się od wschodu bez takich osłon nie ma szans na dłuższy sen. Budzą nas intensywne promienie słoneczne, do tego dochodzi rosnąca temperatura wewnątrz pokoju. Najlepszym rozwiązaniem będą rolety zaciemniające, z materiałem który zatrzymuje promienie słoneczne, a co za tym idzie nie powoduje takiego nagrzewania się pomieszczenia od samego wschodu słońca. W przypadku kiedy nasza sypialnia jest od strony zachodniej lub południowej niezbędne będzie również pełne zaciemnienie. Po południu i wieczorem pomieszczenie będzie bardzo rozgrzane przez długo widoczne słońce. Może to zakłócić komfort naszego zasypiania i sprawić, że duchota i wyższa temperatura długo utrzyma się w sypialni. Najlepszym układem dla sypialni jest strona północna, najchłodniejsza. Tutaj komfort naszego snu jest największy, a przy tym że pomieszczenie nie jest tak długo nagrzewane możemy pozwolić sobie na większą fantazję przy doborze osłon okiennych. Nie musimy skupiać się na tych aranżacjach okiennych najbardziej zaciemniających i zatrzymujących ciepło. Świetnie sprawdzą się rolety „dzień i noc”, plisy oraz bardzo modne w tym sezonie żaluzje drewniane czy bambusowe.

Oświetlenie w salonie

Aranżacje okienne w salonie
Aranżacja w salonie

W salonie sytuacja wygląd odwrotnie niż w przypadku sypialni. Z założeniu przebywamy w tym pomieszczeniu przez kilka godzin dziennie. To tutaj spędzamy czas z rodziną, przyjmujemy gości. Jest to też zazwyczaj największy pokój w domu. Dlatego zależy nam żeby zimą był jak najbardziej nasłoneczniony i dogrzewany przez promienie słoneczne. Strona południowa i zachodnia powoduje, że latem słońce jest tak intensywne, że bez osłon okiennych nie damy rady normalnie funkcjonować. Temperatura w pomieszczeniu robi się tak wysoka, a dodatkowo promienie wpadają nam prosto w oczy i odbijają się od ekranów, luster etc. Niestety nie znajdziemy tutaj tzw. „złotego środka” i idealnego rozwiązania, które dostosuje się do skrajnych warunków w zimę i w lato. Dla nas najbardziej praktycznym rozwiązaniem są te same rolety zaciemniające dla tych, którzy potrzebują cienia i większego chłodu. Zatrzymają one niezbędną i optymalną dla nas temperaturę w pomieszczeniu. Te aranżacje okienne osłonią nas przed rażącym słońcem, a dodatkowo ich szeroka gama kolorystyczna dopasuje się do każdego wnętrza. W przypadku kiedy salon mamy od strony północnej lub wschodniej, pomieszczenie należy raczej do tych chłodniejszych i mniej nasłonecznionych. Funkcjonowanie w nim jest o wiele wygodniejsze i nie musimy się aż tak martwić zaciemnianiem pokoju. Możemy puścić wodze fantazji i wybierać z pełnej oferty produktów osłaniających okna. Sprawdzą się tu zarówno rolety (zaciemniające, „dzień i noc”), żaluzje (aluminiowe, bambusowe, drewniane) czy też plisy. Wybór zależy od preferencji każdego z nas. Od wystroju pomieszczenia, stopnia zaciemnienia jaki nas interesuje, estetyki oraz kwestii finansowej.

Oświetlenie w łazience

Aranżacje okienne w łazience
Aranżacja w łazience

Tak jak pisaliśmy we wcześniejszym tekście łazienka jest najbardziej wymagającym i problematycznym pomieszczeniem przy doborze dodatków, w tym osłon okiennych. Ze względu na wilgoć, która w niej panuje musimy zwrócić uwagę na materiał, z którego są wykonane aranżacje. Najbardziej odporne na wodę są żaluzje aluminiowe (drewniane lub bambusowe ze względu na swoją naturalność mogą chłonąć wilgoć i się odkształcać) lub rolety. Żaluzji plisowanych raczej powinniśmy unikać, ponieważ tak samo jak naturalne żaluzje może się ich materiał rozprostować czy też odkształcać. Łazienki od strony północnej i wschodniej są chłodne, bardziej zaciemnione. Te aranżacje okienne sprawdzą się więc rozwiązania w jasnych kolorach żeby nie przytłoczyć wnętrza. Strona południowa i zachodnia gwarantuje więcej światła słonecznego w pomieszczeniu, więc możemy postawić na większe zaciemnienie. W tym pokoju trzeba tez zwracać uwagę na potrzebę prywatności, przy kąpieli, przebieraniu się czy każdej czynności higienicznej. Tak więc dobór aranżacji okiennych w każdym ułożeniu jest niezbędny.

Oświetlenie w kuchni

Aranżacje okienne w kuchni
Aranżacja w kuchni

Ostatnim pomieszczeniem jest kuchnia, której tak samo jak łazience poświeciliśmy ostatni artykuł. Tutaj również wilgoć jest dość spora, jednak większym utrapieniem są nagromadzone zapachy oraz tłuszcz. Osłony okienne narażone są na zabrudzenia, które nie zawsze będzie można usunąć. W związku z tym, aby uniknąć nerwów związanych z czyszczeniem nieschodzących plam polecamy rozwiązania w postaci żaluzji aluminiowych, role lub plis. Żaluzje można z łatwością przetrzeć czy to z wody, tłuszczu czy też trudnego do usunięcia sosu czy soku. Rolety i plisy możemy podnosić w razie potrzeby, co pozwoli nam uniknąć wielu zabrudzeń. Ponadto plisy są osłoną, w której możemy regulować sobie obszar, który osłaniamy (posiadamy standardowe, jednokierunkowe oraz dwukierunkowe, które możemy podnosić od góry lub od dołu). To, którą osłonę wybierzemy zależy oczywiście od naszych preferencji, ale też od omawianej właśnie strony nasłonecznienia. Strona północna zapewnia słabe doświetlenie, więc spokojnie możemy pozwolić sobie na osłony jasne, niezbyt zaciemniające żeby jak najwięcej światła wpuścić do pomieszczenia. Od strony wschodniej dużo światła wpada od samego rana do kuchni. Pozwala to na przyjemne rozpoczęcie dnia, pijąc pierwszą kawę i jedząc śniadanie w promieniach słonecznych. Tutaj ciekawym rozwiązaniem będą plisy, które dadzą nam możliwość dostosowywania powierzchni osłoniętej w zależności od pory dnia. Stron zachodnia i południowa przysparza tutaj największy problem. Kuchnia z zasady jest pomieszczeniem, w którym działające sprzęty podczas gotowania czy pieczenia podnoszą temperaturę. W połączeniu ze słońcem, które nagrzewa szyby, a co za tym idzie całe pomieszczenie może dawać dość niekomfortowy efekt. Dlatego też, aby zapewnić sobie jak największa wygodę, powinniśmy zdecydować się na aranżacje okienne, które będą najbardziej zaciemniające.

Oczywiście wyżej wymienione aranżacje okienne są tylko naszymi sugestiami. Możliwości oraz rozwiązań jest cała masa i to od każdego z nas zależy jaką dobierzemy do naszego idealnego wnętrza.

Dodaj komentarz