Osłony okienne w kuchni i łazience – wyzwanie czy moc rozwiązań?

Osłony okienne w kuchni i łazience – wyzwanie czy moc rozwiązań?

Zarówno kuchnia, jak i łazienka są dość specyficznymi pomieszczeniami do montażu aranżacji osłaniających okna. Osłony okienne są bardzo ważne w codziennym życiu każdego członka rodziny. Kuchnia to tzw. „serce domu” – przygotowuje się w niej posiłki, parzy się w niej poranną kawę (jeszcze nieuczesani i w szlafroku). A jak wiadomo – najlepsze imprezy odbywają się w kuchni i siłą rzeczy, często właśnie tu przenoszą się wszelkie spotkania towarzyskie. Powoduje to, że potrzebujemy w niej poczucia prywatności. Jeszcze większą prywatność musimy zapewnić w swojej łazience. Nie chcemy żeby ktokolwiek mógł zobaczyć nas kiedy bierzemy prysznic czy też po prostu się przebieramy. W czym więc trudność w doborze osłon okiennych?

Osłony okienne w łazience

Modna łazienka z wanną wolnostojąca na tle okna z roletami wolnowiszącymi
Rolety wolnowiszące w łazience

Łazienka jest pomieszczeniem, w którym panuje największa wilgoć w domu. Tak więc wszystkie elementy powinny być dostosowane do warunków, jakich możemy się tam spodziewać. Dotyczy to również aranżacji okiennych, gdzie w wyborze powinniśmy kierować się głównie praktycznością materiału, z którego są wykonane. Dopiero kolejnym aspektem powinien być ten estetyczny i powinniśmy szukać rozwiązania spośród tych odpornych na wilgoć.

Wnętrze modnej łazienki z żaluzjami aluminiowymi na oknie
Żaluzje aluminiowe w łazience

Dlatego przy wyborze osłon na okna łazienkowe szczególnie polecamy żaluzje aluminiowe lub rolety z materiałów bardziej odpornych na wilgoć. Nie będą one narażone na odkształcenia czy zniszczenie przez parę wodną w pomieszczeniu. Drugą kwestią jest zmniejszone ryzyko tworzenia się pleśni od wilgoci jaka panuje w łazience. Jest to szczególnie ważne, tym bardziej jeżeli w domu mieszkają alergicy. W zależności od wielkości okna polecamy żaluzje aluminiowe z lamelami szerokości 25 mm i 50mm oraz rolety jednolite wolnowiszące lub w kasecie (ale nie przyklejane –też głównym czynnikiem tego jest wilgoć i ryzyko odklejania się). Do każdego rodzaju okna uda się nam dobrać rozwiązanie zarówno w kwestii estetyki – mowa tu o kolorystyce, wielkości, ale też o sposobie montażu dostosowanym do naszych potrzeb. Żaluzje w łazience może zamontować na jeden z trzech sposobów: nawierzchniowo, przy szybie lub bezinwazyjnie. Jest on zależny od preferencji, ale też od jak najlepszego praktycznego zastosowania. W łazience sprawdzą się rolety zarówno wolnowiszące, jak na zdjęciu powyżej, jak i te w kasetce(szczególnie do mniejszych okien).

Designerskie wnętrze kuchni  i osłony okienne
Wnętrze kuchni z roletami wolnowiszącymi

Osłony okienne w kuchni

Wracając jednak do wyżej wspomnianej kuchni, to również jest pomieszczenie, które wymaga od nas bardziej przemyślanych rozwiązań. Tak jak pisaliśmy na początku jest to pomieszczenie, w którym spędzamy stosunkowo dużo czasu. Przygotowujemy posiłki, rozmawiamy o problemach czy przyjmujemy przyjaciół (tak, wiemy, że w salonie elegancko, ale w kuchni najlepiej się imprezuje i rozmawia) Tutaj również wilgoć bywa dość uciążliwa, tak jak w łazience, ale nie jest jedynym utrudnieniem. W kuchni, w której często przygotowywane są posiłki zbiera się tłuszcz ze smażenia. Mimo, że nie ustawiamy kuchenki gazowej lub płyty indukcyjnej obok okna, to jednak aranżacje mogą być narażone na działanie tłuszczu. Może również zdarzyć się tak, że podczas gotowania, przestawiając naczynia poplamimy osłonę okienną. Co w takiej sytuacji? Najlepiej sprawdzą się żaluzje aluminiowe, które bez problemu możemy przetrzeć, umyć i pozbyć się niechcianych plam. Możemy wykorzystać do tego ściereczkę z samą wodą lub płynem do czyszczenia. Problem więc zostaje rozwiązany. Takiego złotego rozwiązania przy pozostałych osłonach niestety nie ma. Jesteśmy w stanie przetrzeć rolety lub też plisy, jednak przy plamach z tłuszczu nie ma gwarancji ich usunięcia. Jeżeli chcemy zachować estetykę w tym kierunku musimy przygotować się na różne okoliczności. Podczas gotowania podnosić rolety do góry, wybrać materiał, który najbardziej nadaje się do czyszczenia, najlepiej w ciemniejszym kolorze. Z kwestii pielęgnacyjnych musimy mieć tez na uwadze, że zapach gotowania pozostaje na materiałach. Ponadto materiał rolet powinien sięgać tylko do parapetu, a by uniknąć zabrudzeń, podpaleń i tym podobnych sytuacji. Dlatego też należy rozważyć jakie dokładnie są nasze potrzeby i czego oczekujemy w naszym domu.

Modne kolory w 2021 roku

Najmodniejsze kolory 2021 roku

Zarówno do kuchni, jak i do łazienki uda nam się bez problemu dobrać aranżacje okienne pasujące do najnowszych trendów wnętrzarskich. W tym sezonie modne są motywy inspirowane kolorami Ziemi: tutaj wszelkie zielenie, brązy, miedź i złoto. Królują również kolory kamieni szlachetnych (szmaragdowy, rubinowy, granatowy) oraz wzory roślinne. Nie mogą być one jednak kolorami dominującymi w pomieszczeniu, a wyrazistym dodatkiem. Kolorami roku w tym sezonie są: jasna szarość oraz kanarkowy żółty (ogłoszone przez Pantone Color Institut). Szary nawiązuje do trudnej sytuacji, jaką musieliśmy przeżywać w ciągu ostatniego roku. Żółty za to jest kolorem nadziei na nadchodzące, lepsze czasy. W związku z tym dobór dodatków jakimi są aranżacje na okna idealnym polem do popisu przy wystroju wnętrz. Sprawi, że pomieszczenia będą bardziej klimatyczne, ciepłe oraz stylowe.

Modne w 2021 roku wnętrze łazienki i osłony okienne
Wnętrze modnej łazienki

W aranżacji łazienek trendy nawiązują do tych samych motywów. Kolory ziemi, ukłon w stronę natury. Szczególnie modne jest uzupełnienie wnętrza drewnem czy kamieniem. Kolorystyka nawiązująca do kwiatów (więc nie tylko zielenie  szarości, ale tez intensywne kolory m.in. różowy). I oczywiście wyżej wymienione kolory roku. Daje nam to sporo możliwości w doborze dodatków, właśnie też osłon okiennych. Mimo ograniczonych opcji produktowych do wyboru, ze względu na sporą wilgoć w pomieszczeniu, uda się dobrać stylowe aranżacje na okna.

Jak widać mimo utrudnionych warunków, w tych szczególnych pomieszczeniach uda nam się stworzyć modne oraz przytulne wnętrze. Bez problemu możemy dopełnić je osłonami na okna, które oprócz funkcji praktycznej spełnią też tą estetyczną.

Dodaj komentarz