Żaluzje plisowane – ciekawy trend na oknach.

Żaluzje plisowane – ciekawy trend na oknach.

Obecnie na rynku możemy wybierać z coraz bardziej rozszerzonej oferty produktów przeznaczonych do aranżacji okien i kontrolowania stopnia zaciemnienia. Możemy wybierać spośród różnego rodzaju rolet, żaluzji. Wszystko zależy od naszych preferencji i możliwości finansowych. Jednak co w przypadku kiedy posiadamy w domu lub mieszkaniu okna o niestandardowych kształtach czy też rozmiarach? Czy trzeba się załamywać i rezygnować z pomysłu osłonięcia okien? Absolutnie nie! Rozwiązaniem tego dylematu są żaluzje plisowane, potocznie nazywane PLISAMI.

Czym są żaluzje plisowane?

Zielony materiał żaluzji plisowanej
Materiał żaluzji plisowanej

Żaluzje plisowane są wykonane z tkanin ułożonych pomiędzy dwoma rynnami. Po zwinięciu składają się w kształt harmonijki zajmując mało miejsca na oknie. Występują w szerokiej gamie kolorystycznej  oraz są wykonane z różnego rodzaju materiałów do wyboru. Są to zarówno takie z większą przepuszczalnością światła, bardziej zaciemnione, ze wzorkami oraz tzw. plastry miodu. Podwójny sposób ułożenia materiału zapewnia niewidoczność sznurków oraz tworzy „barierę powietrzną”, która zatrzymuje ciepło. W lecie pomieszczenie mniej nagrzewa się, a w zimę mniej traci ciepła.  Materiał, który jest wykorzystywany do produkcji żaluzji plisowanych nie jest odporny na wilgoć, więc powinniśmy decydować się na zakup ich do przystosowanych do tego pomieszczeń. Rynny w plisach również są dostępne w wielu kolorach do wyboru.  Od klasycznego białego po kilka odcieni drewna, które świetnie dopasują się do każdego wnętrza.

Co jeszcze wyróżnia ten produkt spośród innych? Plisy można wykonać na zamówienie nawet do najbardziej niestandardowych kształtów okien. Posiadamy wiele wariantów, jednak najbardziej popularne i na bieżąco dostępne w naszym sklepie internetowym są dwa:

  • Pierwszy, w którym dolna rynna jest ruchoma i jednokierunkowa.
  • Drugi, w którym to zarówno górną jak i dolną rynną możemy płynnie operować, jest więc dwukierunkowa.

Wybór między tymi dwoma wariantami zależy tak naprawdę od preferencji każdego z nas. Wariant pierwszy jest klasycznym rozwiązaniem, chyba najbardziej znanym dla każdego z nas. Funkcjonuje na tej samej zasadzie jak wszelkie rolety i żaluzje. Druga opcja jest ciekawa i bardzo funkcjonalna. Możliwość poruszania obiema rynnami daje nam przydatne rozwiązanie kiedy chcemy zasłonić tylko wybraną część okna. Jest to bardzo wygodne, ponieważ uniemożliwi to odbijanie się światła na ekranie telewizora lub komputera  czy też „oślepianie” nas przy wykonywaniu wszelkich czynności. Trzeba więc zwrócić uwagę na nasłonecznienie pomieszczenia, do którego dobieramy osłonę (zarówno wariant, jak i materiał ma wtedy znaczenie). Przy wyborze wariantu żaluzji plisowanej należy się kierować głównie funkcjonalnością. Za bardzo prostej przyczyny – materiał plis nie może być przez większość czasu opuszczony. Przy długotrwałym, tylko takim użytkowaniu materiał plisy może ulec odkształceniu. Jednak przy wyborze takiego rozwiązania na okno zależy nam na konkretnym efekcie.

Jak zamontować?

Fachowiec montuje żaluzję plisowaną na oknie
Montaż żaluzji plisowanej

Żaluzje plisowane może zamontować na naszym oknie na trzy wybrane sposoby. Mamy możliwość montażu w świetle okna, nawierzchniowo oraz bezinwazyjnie. Każdy z wymienionych wariantów ma swoje wady i zalety. W świetle okna i nawierzchniowy są to sposoby montażu inwazyjne, czyli musimy wywiercić w ramie okna malutkie dziurki, które posłużą nam do instalacji elementów. Jest to trwalszy i stabilniejszy sposób. Montaż bezinwazyjny nie narusza ramy okna, co dla wielu klientów jest bezpieczniejszym rozwiązaniem. Szczególnie jeśli zakładają zmianę aranżacji okna w przyszłości lub po prostu montują plisy w wynajmowanym od kogoś mieszkaniu (gdzie często nie możemy pozwalać sobie na zbyt duże zmiany czy ingerencję w wyposażenie).  Tak naprawdę nie ma bardziej polecanego sposobu montażu – każdy ma swoje potrzeby i preferencje i każdy z nich spełni swoją rolę. Jest tylko jedna, mała wskazówka: jeżeli posiadasz okna z zaokrąglonymi, wąskimi lub nietypowymi listwami przyszybowymi, zdecyduj się na wariant w montażu nawierzchniowym lub bezinwazyjnym.

Jak wyżej wspominaliśmy żaluzje plisowane są idealnym rozwiązaniem i tak naprawdę jedynym w przypadku niestandardowych kształtów okna. Jeżeli chcemy osłonić półokrągłe okna czy też w kształcie trapezu możemy zdecydować się na złożenie takiego zamówienia. Musimy pamiętać, że wzór i wymiary muszą być dokładne, aby uzyskać pożądany efekt.  Dostępne są również rozwiązania do okien dachowych, które bardzo dobrze pełnia swoją rolę. Wyglądają bardzo estetycznie i w tym przypadku również możemy decydować o stronie ruchomej rynny.

Jak czyścić żaluzje plisowane?

Na koniec chcielibyśmy wspomnieć o czyszczeniu żaluzji plisowanych.  Na co dzień można je wyczyścić suchą ściereczką lub zetrzeć kurz miotełką. W przypadku poważniejszych zabrudzeń można na początek spróbować mokrą ściereczką, a jeżeli to nie przyniesie rezultatu, można wykorzystać delikatne środki czyszczące lub piorące. Nie wrzucamy żaluzji plisowanych do pralki.  Pamiętajmy też o niskiej temperaturze wody, którą myjemy plisy oraz żeby robić to delikatnie żeby nie uszkodzić ani materiału ani konstrukcji.

Dodaj komentarz