Bezpieczeństwo dzieci i zwierząt przy żaluzjach i roletach.

Bezpieczeństwo dzieci i zwierząt przy żaluzjach i roletach.

Rozpoczął się sezon, kiedy decydujemy się na zakup nowych lub wymianę dotychczasowych rolet lub żaluzji. Niewątpliwie wielu z nas ochoczo podchodzi do zmiany aranżacji okiennej w swoim domu. Jednak jak wygląda kwestia bezpieczeństwa dzieci i zwierząt w przypadku montowania rolet lub żaluzji w naszych domach? Przygotowaliśmy dla Państwa krótki tekst, w którym przybliżymy najlepsze rozwiązania.

Wybór rolety lub żaluzji

Żaluzje zamontowane na oknie
Żaluzje

Kiedy podejmujmy decyzję  o zakupie rolet lub żaluzji do domu w wyborze kierujemy się głównie estetyką. Przeglądamy dostępne produkty, warianty kolorystyczne, materiały i rozwiązania. Następnym krokiem jest analiza naszego zakupu od strony finansowej. Porównujemy oferty, sprawdzamy nasze możliwości i rozważamy najkorzystniejsze dla nas rozwiązanie. Jednak kiedy w naszym domu mieszkają również małe dzieci lub zwierzęta musimy spojrzeć również na kwestie związane z bezpieczeństwem. Prawdą jest, że w takiej sytuacji nasza uwaga musi skupić się na zagwarantowaniu tzw. safe space zarówno dla rodziców, jak i dla pociech. Jest to szczególnie ważne przy dzieciach, które chodzą już samodzielnie, wspinają się na meble lub w przypadku, gdy posiadamy w domu kota. W takiej sytuacji trzeba mieć oczy dookoła głowy, ponieważ pierwsze skojarzenie jakie się u nas pojawia dotyczy sznurków, które wiszą przy roletach czy żaluzjach. Oczami wyobraźni widzimy jak atrakcyjną, ale też jednocześnie niebezpieczną zabawką stają się dla naszych dzieci i zwierząt.

Bezpieczeństwo dzieci przy montażu

Dwóch chłopców bawiących się na parapecie przy roletach
Dzieci przy roletach

Dzieci, które zaczynają chodzić samodzielnie stają się małymi odkrywcami. Z naszych obserwacji wynika, że najatrakcyjniejszymi zabawkami stają się te rzeczy, przed którymi chcemy dzieci uchronić. Czyli właśnie meble, po których mogą się wspinać, ozdoby które na nich stoją czy też wyżej wspomniane wiszące elementy przy roletach lub żaluzjach. Są one niebezpieczne ze względu na możliwość zawiśnięcia na nich, co może mieć tragiczne skutki. Małe dzieci mogą udusić się pętlą utworzoną przez sznurki, łańcuszki i paski ciągnące oraz sznury operujące zasłoną okienną. Ważne jest więc, żeby utrzymywać sznury poza zasięgiem dzieci. Można to zrobić poprzez odsunięcie mebli z zasięgu sznurków, sprawdzanie czy nie skręcają się i nie tworzą pętli. Wychodzimy jednak z rozwiązaniami, które usprawniają dbanie o bezpieczeństwo w domu.

Posiadamy rozwiązania zabezpieczające samo korzystanie z produktów. Do każdej żaluzji dołączona jest tzw. knaga – element zabezpieczający sznurki poprzez owinięcie ich wokół. Mocuje się ją do przyległej powierzchni poza zasięgiem dziecka. Drugą możliwością jest wybór łańcuszka składającego się z koralików. Posiada on zabezpieczenie dla dzieci– zrywalny łącznik koralika, który pod wpływem ciężaru odłącza się od reszty. Możemy dobrać go do każdego rodzaju żaluzji, które posiadamy w ofercie.

Zabezpieczenie okna, a koty

Kot leżący w koszyku przy oknie
Kot leżący przy oknie

Koty są zwinnymi, szybkimi futrzakami, które spędzają mnóstwo czasu na parapetach, obserwując co się dzieje za oknem. Problematyczne staje się to w momencie kiedy posiadamy rolety lub żaluzje albo zostawiamy uchylone okno. W pierwszym przypadku istnieje ryzyko, że sznurki staną się dla zwierzaka atrakcyjną zabawką, na tyle, że podczas zabawy zaplącze się w nie. Co może doprowadzić do tragedii – uduszenia się lub nabawienia się kontuzji. Drugą kwestią są niezabezpieczone okna. Kiedy pozostawiamy uchylone okno przede wszystkim musimy mieć na uwadze, że kot może spróbować przez nie wyjść na zewnątrz. Posiada on potrzebę odkrywania otoczenia, a że za oknem dużo się dzieje – wzbudza to ciekawość i zachęca do wyjścia na zewnątrz. Wystarczy, że zauważy ptaka lub owady, które wzbudzą chęć polowania. W trakcie kot może stracić równowagę i spaść. Skutkiem tego może być załamanie kończyny, urazy wewnętrzne lub w najgorszym przypadku śmierć. Istnieje też ryzyko że po takim upadku zwierzę się przestraszy i spanikuje. Rozwiązaniem staje się dla niego ucieczka i chęć ukrycia się. A wiadomo, że na ulicy czyha wiele niebezpieczeństw w postaci samochodów, motocykli etc. Dlatego zabezpieczenie naszych okien czy drzwi to kwestia priorytetowa dla właścicieli kotów.

Kot siedzący na parapecie przy oknie
Kot przy oknie

Możemy zaproponować Państwu rozwiązania tego problemu. Przydatna staje się ochronna siatka – czyli po prostu moskitiera. Nie dość, że pomoże ochronić kota przez zawiśnięciem w uchylonym oknie, to dodatkowo zabezpieczy dom przed niechcianymi gośćmi, takimi jak  np. komary czy myszki. Zamontowanie moskitiery jest proste, co dokładnie opisaliśmy w artykule. Warto też wspomnieć, że nasze moskitiery posiadają trwały system montażu – inteligentny uchwyt sprężynowy, który sprawia, że moskitiera jest stabilna i wytrzymalsza na ramie.

Kot siedzący na parapecie przy oknie, w którym zamontowana jest moskitiera
Kot przy moskitierze w oknie

Zabezpieczenie okien dachowych

Co w przypadku, kiedy posiadamy okna dachowe? Tutaj rozwiązanie znajdziemy też w moskitierach, ale rolowanych. Są one montowane na ścianie, przed oknem, więc kot nie ma do niego dostępu. W upalne dni możemy zostawić uchylone okno, nie przejmując się, że dojdzie do wypadku. Montaż może wydawać się trochę bardziej skomplikowany ze względu na narzędzia, którymi trzeba się posłużyć. Jednak spokojnie można zrobić to samemu w domu, bez większych trudności. Do montażu nie potrzebny jest fachowiec – montaż nie jest wyzwaniem, ponieważ dołączamy bardzo przejrzystą i czytelną instrukcję obsługi. Zyskujemy bezpieczną przestrzeń, która ochroni zwierzęta przed wypadnięciem za okno, a nas przed dodatkowym stresem.

Zabezpieczenie drzwi balkonowych

Moskitiera drzwiowa w aranżacji tarasowej
Moskitiera drzwiowa

W naszej ofercie posiadamy również moskitiery zabezpieczające drzwi balkonowe lub tarasowe. Są one idealnym rozwiązaniem na ciepłe dni lub spotkania towarzyskie. Eliminuje to stres związany z niekontrolowanym wyjściem dziecka lub kota na zewnątrz dodatkowo chroniąc przed owadami w domu. Ze względu na fakt, że są one wyposażone w spowalniacz, który ułatwia bezpieczne zamykanie i wyklucza wszelkie przypadki przytrzaśnięć. Przede wszystkim nadaje on płynności w funkcjonowaniu moskitiery przy czym wydłuża żywotność produktu.

Kot leżący na kanapie przy drewnianych żaluzjach
Kot leżący na kanapie

Podsumowując, bezpieczeństwo naszych dzieci i futrzaków jest dla nas priorytetem. Coraz częściej decydujemy się na produkty jednocześnie ułatwiające funkcjonowanie wszystkich domowników i zapewniające codzienny spokój. Ważne jest więc, żeby wychodzić naprzeciw oczekiwaniom klientów i proponować idealne dla nich rozwiązania. Wato jednak pamiętać, że zabezpieczenia, o których napisaliśmy w tekście sprawdzają się głównie w formie zapobiegawczej. Są bardzo pomocne w przypadku posiadania dzieci i zwierząt i ułatwiają codzienne funkcjonowanie. Zawsze musimy jednak pamiętać, żeby mieć oczy dookoła głowy i nie pozostawiać dzieci bez opieki osoby dorosłej.  

Dodaj komentarz