Żaluzje drewniane i bambusowe – co warto o nich wiedzieć?

Żaluzje drewniane i bambusowe – co warto o nich wiedzieć?

Niektóre produkty, takie jak żaluzje drewniane czy żaluzje bambusowe wytworzone przez człowieka, wywodzą się z naturalnego surowca. Każdy taki otrzymany produkt z drewna czy bambusa, zawsze ma swoją część w naturze i nieodłącznie się z nią łączy. Żaluzje te są czymś naturalnym w naszym życiu i dodają dużo ciepła do każdego wnętrza. A czy Ty chcesz mieć swoją cząstkę natury w domu? Jeżeli tak, to powiemy Ci co warto wiedzieć oraz na co musisz zwrócić uwagę przy wyborze żaluzji drewnianych i żaluzji bambusowych i poznasz naszą opinie.

Żaluzje drewniane bambusowe
drewno wnętrze wygląd drewno bambus brąz czasnarolety
Świetny wybór do każdego wnętrza

Jaki rodzaj montażu wybrać?

Montaż nie jest trudny sam w sobie. Nawet najmniej doświadczona osoba w zakładaniu tego typu produktów jest w stanie założyć każdą żaluzję. Jedynym utrudnieniem może być różny rodzaj montażu.

Montaż żaluzji 25 mm odbywa się za pomocą trzech sposobów: w świetle szyby, nawierzchniowy lub bezinwazyjny. Każdy z nich wymaga innego pomiaru okna.

Gdy wybierzemy montaż w świetle szyby musimy pamiętać o dokładnym wymierzeniu światła okna od uszczelki do uszczelki. Dotyczy to zarówno szerokości i wysokości. Ważne jest podanie dobrych wymiarów przy zamówieniu, aby lamele nie były zbyt krótkie (światło słoneczne będzie przenikać po bokach) ani za długie (żeby mieściły się i nie haczyły o uszczelki listew przyszybowych).

Inne możliwości oferuje nam montaż nawierzchniowy. Jest to sposób zamontowania, w którym to żaluzja będzie poruszała się po powierzchni okna oraz będzie wystawać do wnętrza pomieszczenia.

Kolejnym sposobem jest popularny montaż bezinwazyjny, który nie narusza nam struktury ramy okiennej a jest na nią zakładany. Niewątpliwie wadą takiego rozwiązania są wystające i widoczne elementy mocowania. Natomiast dużym atutem jest solidne wykonanie i brak ingerencji w listwę przyszybową. Montaż bezinwazyjny polecany jest dla osób, które wynajmują mieszkanie i nie mogą ingerować w okna.

W przypadku montażu żaluzji 50 mm mamy do wyboru dwie opcji montażu. Produkt tego rodzaju potrzebuje niezwykle mocnego i trwałego zabezpieczenia. Wyróżniamy montaż do ściany lub do sufitu. To Ty decydujesz, który wariant jest dla Ciebie bardziej korzystny lub odpowiedni to typu pomieszczenia. Czasami zdarza się, że brak miejsca zmusza nas do wyboru jednego z rozwiązań.

Jak mierzyć żaluzje drewniane i żaluzje bambusowe?

Każdy rodzaj żaluzji ma swoje różne metody mierzenia. Należy na to zwrócić ogromna uwagę, ponieważ nawet kilka milimetrów potrafi zepsuć wymarzoną żaluzje.

Żaluzje bambusowe/drewniane 25 mm

Montaż w świetle szyby: Szerokość zamówienia to odległość między krawędziami światła szyby. Innymi słowami należy zmierzyć odległość od uszczelki do uszczelki przy szybie. Wysokość zamówienia należy zmierzyć tak samo jak szerokość. Czyli jest to odległość między krawędziami światła szyby u góry i u dołu lub po prostu odległość między uszczelkami przy szybie u góry i u dołu.

żaluzje drewniane żaluzje bambusowe montaż w świetle szyby szerokość wysokość wymiary czasnarolety
Montaż w świetle szyby – pomiar

Montaż nawierzchniowy: Szerokość zamówienia to odległość między zewnętrznymi krawędziami listwy przyszybowej. Wysokość zamówienia trzeba zmierzyć tak samo jak szerokość. Czyli jest to odległość między zewnętrznymi krawędziami listwy przyszybowej.

żaluzje drewniane żaluzje bambusowe montaż nawierzchniowy szerokość wysokość wymiary czasnarolety
Montaż nawierzchniowy żaluzji – pomiar

Montaż bezinwazyjny: Szerokość zamówienia to odległość między zewnętrznymi krawędziami listwy przyszybowej. Wysokość zamówienia to odległość między górną krawędzią skrzydła okiennego, a dolną krawędzią listwy przyszybowej.

żaluzje drewniane żaluzje bambusowe montaż bezinwazyjny szerokość wysokość wymiary czasnarolety
Montaż bezinwazyjny żaluzji – pomiar

Żaluzje bambusowe/drewniane 50 mm

Montaż do ściany lub do sufitu: Szerokość zamówienia to szerokość lameli oraz kasety u góry. Wysokość zamówienia to wysokość całej żaluzji wraz z kasetą u góry.

żaluzje drewniane żaluzje bambusowe montaż do ściany lub sufitu szerokość wysokość wymiary czasnarolety
Montaż żaluzji do ściany lub sufitu – pomiar

Jakie zastosowanie żaluzji drewnianych i bambusowych przy oknach uchylnych?

Jeżeli chcemy swoje żaluzje drewniane lub bambusowe zamontować do okna uchylnego, to warto pamiętać o możliwościach zabezpieczenia się przed nieoczekiwanym odsuwaniem się żaluzji od powierzchni skrzydła przez grawitację. Zaczepy są standardowym rozwiązaniem i możliwe jest przy uchylaniu okna – wybrzuszenie się lamel żaluzji. Podobnym rozwiązaniem, jest montaż w dolnej części żaluzji – magnesu, który trzyma w ryzach całą konstrukcje. Najlepszym i w 100% skutecznym rozwiązaniem jest prowadzenie linkowe. Taki rodzaj mocowania zapewnia, że żadne uchylenie okna nie będzie nam straszne. Jest to bardzo proste i nieinwazyjne zastosowanie.

Żaluzje drewniane i bambusowe bez wiercenia

Jeżeli zwykłe montaże sprawią nam dużo problemu i jeżeli uważamy, że wiercenie nie ma sensu, to najlepszym rozwiązaniem na tego typu problem jest montaż bezinwazyjny. W przypadku montażu nawierzchniowego lub przy szybie będzie potrzeba wkręcenia takich żaluzji. W związku z różnymi przeszkodami, które staną nam na drodze (np. wynajmowanie mieszkania) idealnym sposobem na założenie wymarzonej żaluzji drewnianej czy bambusowej będzie montaż bezinwazyjny. Bez wiercenia – idealnie pod Ciebie.

Żaluzje 25 mm czy 50 mm?

Wybór żaluzji drewnianej czy bambusowej stawia przed sobą bardzo wiele pytań. Ważnym jest, aby postawić sobie pytanie w jakim pomieszczeniu ma być żaluzja, jaki montaż chcemy wybrać czy jakiej szerokości mają być lamele? Żaluzje 50 mm pozwalają nam na montaż do sufitu lub do ściany. Natomiast 25 mm możemy dodatkowo założyć na ramę okienną. Poza oczywista różnicą w montażu, dodatkowo różnią się szerokością lamel. Żaluzje 25 mm to rozwiązanie do okien o mniejszych rozmiarach, gdzie zależy nam na prostocie i elegancji. Żaluzje o większej szerokości lameli mają swoje idealne zastosowanie w miejscach, których głównym wyzwaniem jest zasłonięcie dużych okien (także nieotwieranych), lub dużych wnęk okiennych.

Właściwości żaluzji drewnianych i bambusowych

Lamele są produkowane z naturalnego surowca. Oznacza, to że w przeciwieństwie do żaluzji aluminiowych są podatne na różne zagrożenia, m.in. wilgoć. Wielu producentów odradza zakładanie takiego rodzaju żaluzji w miejscach mocno zawilgoconych np. łazienka czy pralnia. Wartości przy, których dopuszczalne jest skręcenie i wygięcie wzdłużne wynosi odpowiednio 0,27% szerokości lameli przy wilgotności powietrza 65% oraz przy temperaturze od 20-35 stopni Celsjusza. Poza powyższymi faktami – nie ma się co zrażać, lamele są idealnym wyborem w wystroju i kompozycji wnętrza. Są naturalną alternatywą dla żaluzji aluminiowych. Świetnie nadają się do rustykalnych wnętrz, nadają idealny i ciepły klimat każdemu wnętrzu. Kolor żaluzji ma też duże znaczenie – we wnętrzach klasycznych zdecydowanie lepiej będą pasowały ciemniejsze odcienie drewna czy bambusu. Odwrotnie w pomieszczeniach modernistycznych – tu pasować będą kolory jaśniejsze, bądź bardziej żywe.

Żaluzje z taśmą – idealne rozwiązanie do Twojego wnętrza

Alternatywą dla drabinki sznurkowej jest wersja taśmowa. Każdy kto ceni sobie elegancję i klasę w każdym detalu, powinien zainwestować w takie rozwiązanie. Opcja dostępna jest przy wariancie 50 mm. Przy wyborze drabinki taśmowej należy pamiętać, że pakiet listew drewnianych lub bambusowych po podniesieniu zajmuje 100 mm na 1000 mm wysokości żaluzji + 80 mm górnej rynny. Rozwiązanie taśmowe w efekcie zajmuje nieco więcej miejsca po podniesieniu niż sznurkowe o 20 mm na 1000 mm wysokości żaluzji.

Jak należy dbać o żaluzje drewniane i bambusowe?

Naturalne surowce, z których składa się lamela – nie lubią wilgoci, i o tym powinniśmy pamiętać przy pielęgnacji i utrzymaniu czystości żaluzji. Najlepszym rozwiązaniem jest sucha ściereczka z mikrofibry, szczotka z puszystą końcówką. Czyszczenie powinno się wykonywać przy zamkniętych żaluzjach. Wykonując przy tym delikatne i regularne ruchy z góry na dół. W przypadku, gdy na produkcie znajdą się nieoczekiwane zabrudzenia, można zastosować specjalistyczne środki czyszczące do pielęgnacji drewna. Ważną kwestią jest, żeby po zastosowaniu, wytrzeć wszelkie mokre fragmenty żaluzji do sucha. Taka pielęgnacja zapewni naszym naturalnym żaluzjom trwałość na długi czas.

Co wybierasz?

Żaluzje drewniane i bambusowe to produkt, który w głównej mierze nastawiony jest na dużą estetykę i solidne wykonanie. Jest przede wszystkim naturalnym surowcem, świetnie pasującym do Twojego wnętrza. Jeżeli jednak nie zdecydowałeś się ani na żaluzję drewnianą, ani na żaluzję bambusową, to może warto pomyśleć o rozwiązaniu jakie oferuje nam żaluzja plisowana. Lecz gdy jednak wybór jest dla Ciebie prosty, to nic innego tylko stwórz swoją koncepcję żaluzji drewnianej lub bambusowej w swoim pomieszczeniu!

1 komentarz do wpisu “Żaluzje drewniane i bambusowe – co warto o nich wiedzieć?”

Dodaj komentarz