Montaż bezinwazyjny czy inwazyjny żaluzji  i plis – który lepszy?

Montaż bezinwazyjny czy inwazyjny żaluzji i plis – który lepszy?

Montaż inwazyjny i bezinwazyjny to podstawowe rodzaje sposobu montażu w osłonach wewnętrznych we wszystkich pomieszczeniach. W szczególności dotyczy to klasycznych żaluzji aluminiowych, drewnianych, bambusowych czy rolet oraz żaluzji plisowanych. W tym poradniku wyjaśnimy oraz wskażemy ważne aspekty, które ukażą różnicę między tymi dwoma rodzajami montażu.

porównanie montaż bezinwazyjny i inwazyjny vs
Montaż bezinwazyjny kontra inwazyjny

Czym jest montaż inwazyjny i bezinwazyjny?

Rozróżniając te dwie popularne metody montowania żaluzji, plis lub rolet, należy w pierwszej kolejności zwrócić uwagę co oznaczają te dwa terminy. Główną istotną różnicą jest wykonywanie nawierceń lub nie. Montaż inwazyjny to taki sposób, za pomocą którego wkręca się specjalne mocowanie w listwę przyszybową okna. Natomiast listwa przyszybowa to element (plastikowa ramka) okalający nasze okno. W to miejsce przy szybie, często montowane jest mocowania inwazyjne. Może mieć zazwyczaj +/- 2 cm i stanowi nieodłączny element każdego okna. Wracając do tematu montażu inwazyjnego, jest to jedna z bardziej popularnych metod, które pozwalają nam na instalacje wymarzonego produktu. Dodatkowo przykręcane będą dolne mocowania w miejscu ramy przyszybowej. Drugim sposobem jest montaż bezinwazyjny, którego mocowanie najczęściej zakłada się na ramę (ruchomej części okna), nie ingerując tym samym w listwę przyszybową okna. Dodatkowo w dolnej części okna mogą się znajdować dolne mocowania od prowadzenia linkowego produktu

Monter zakładający żaluzję plisowaną
Montaż inwazyjny plisy to estetyczny wybór do pomieszczenia

Estetyka montażu to zaleta

Różnic pomiędzy montażem inwazyjnym a bezinwazyjnym jest kilka. Najbardziej widocznym aspektem jest motyw estetyczny. Szukając bardzo estetycznego i klasycznego rozwiązania do pomieszczenia, powinniśmy skierować się ku mocowaniu inwazyjnemu produktu. Jest ono zdecydowanie mniej widoczne na oknie od sposobu bezinwazyjnego. Do montażu inwazyjnego producenci wykorzystują takie mocowania, które w dużym stopniu są mało widoczne i zdecydowanie bardziej uwypuklają argumenty produktu. Montaż bezinwazyjny to w wielu przypadkach mocowanie, które nie jest tak łatwo “ukryć” na naszym oknie. Jest zdecydowanie bardziej widoczne. Dzieje się tak, gdyż uchwyty bezinwazyjne zwykle instalowane są na samej górze i dole okna. Dodatkowo żaden element produktu nawet w najmniejszym stopniu nie przesłania tego mocowania. Również należy zwrócić uwagę na to, że uchwyty bezinwazyjne z reguły są większe od tych inwazyjnych.

Częstym minusem uchwytów bezinwazyjnych jest to, że mogą odstawać od płaszczyzny okna. Jest to w dużej mierze niewygodne dla każdego użytkownika osłony wewnętrznej. Taka sytuacja sprawia, że elementy uniemożliwiają pełne otwarcie okna. Sytuacja diametralnie zmienia się w przypadku uchwytów inwazyjnych, które pozwalają na swobodne i pełne otworzenie okna.

Ukazanie montażu uchwytów dolnych żaluzji aluminiowych przez montera
Montaż inwazyjny to również uchwyty dolne produktu

Nie stracisz gwarancji na okna

Jak się okazuje, w większości przypadków producenci dają możliwość bezproblemowej wymiany listwy przyszybowej, bez utraty gwarancji okna. Jest to niezwykle ważna i potrzebna uwaga w kontekście decyzji i podjęcia wyboru w kierunku montażu inwazyjnego swojej wymarzonej żaluzji, plisy czy rolety. Taki rodzaj montażu w większości przypadków zapewni nam pełną swobodę i lekkość w dokonywaniu właściwego wyboru. Dzięki temu sposobowi nie musimy obawiać się, że nasze mocowanie od rolety czy żaluzji naruszy nam gwarancje okna. Taki rodzaj montażu jest w pełni polecany przez większości producentów osłon wewnętrznych i znakomicie prezentuje się na każdym oknie. Dzięki temu montażowi możemy poczuć bezpieczeństwo i szeroką perspektywę w wyborze wymarzonego produktu.

Stabilność, czyli pewność

Jeżeli szukasz i potrzebujesz produktu o najwyższej stabilności i jakości, to powinieneś poszukać wyrobu, który w swojej ofercie posiada montaż inwazyjny. Producenci osłon wewnętrznych proponują nam rozwiązania różnego typu, są to m.in mocowania plastikowe lub metalowe. Za ich pomocą należy wkręcić się w tzw. “ramkę okna”, czyli listwę przyszybową okna. Natomiast listwa przyszybowa to element (plastikowa ramka) okalający nasze okno. W to miejsce przy szybie, często montowane jest mocowania inwazyjne. Może mieć zazwyczaj +/- 2 cm i stanowi nieodłączny element każdego okna. Wracając do tematu montażu inwazyjnego jest to jak najbardziej jedna z popularniejszych form montażu dostępna na rynku, a co za tym idzie, bardzo stabilna i pewna. Takie rozwiązanie wręcz gwarantuje trwałe i bezpieczne korzystanie z produktu, przez co nie należy martwić się o bezpieczeństwo domowników. Sposób inwazyjny to 100% pewność, że żadne czynniki zewnętrzne nie naruszą stabilności produktu podczas jego użytkowania.

żaluzje aluminiowe na oknie w montażu inwazyjnym
Montaż inwazyjny gwarantuje idealną estetykę produktu

Montaż inwazyjny – szybciej i prościej

Może wydawać się to niewiarygodne, lecz większość producentów poleca montaż inwazyjny, ze względu na szybszy i prostszy sposób montażu osłon z tym systemem. W tym montażu nie ma rzeczy skomplikowanych, a najbardziej wymagającym zadaniem wydaje się wkręcenie mocowań w listwę przyszybową okna. Dodatkowym atutem u wielu producentów jest to, że oferują oni także pomoc przed, w trakcie i po sprzedaży. Taki rodzaj montażu sprawia, że wymarzona osłona będzie zamontowana zdecydowanie szybciej i prościej, od tych w montażu bezinwazyjnym. Co sprawi, że będziemy mogli cieszyć się z produktu, szybciej niż się wydaje. Idealnie widać to na przykładzie sklepu internetowego Czasnarolety.pl, który zapewnia, że ten rodzaj montażu jest zdecydowanie bardziej szybszy i prostszy.

Bezinwazyjne możliwości?

Niekiedy jednak montaż bezinwazyjny to jedyne rozwiązanie, jakie możemy zastosować w pomieszczeniu. Dzieje się to w przypadku, gdy np. w wynajmowanym mieszkaniu, właściciel zdecydowanie nie godzi się na inwestycje w montaż osłon inwazyjnych. Jedyną możliwością jest właśnie montaż bezinwazyjny. Nie jest to rozwiązanie idealne, lecz na pewno nie dam nam tyle satysfakcji, co montaż inwazyjny. Zaletą jednak może być to, że montaż ten zagwarantuje nam korzystanie w pełni z właściwości i zalet zakupionego produktu.

Przedstawienie montażu bezinwazyjnego górnego
Montaż bezinwazyjny to alternatywa dla rozwiązania inwazyjnego

Rozsądny wybór montażu

Podejmując ostateczny wybór rodzaju montażu, należy uwzględnić wszystkie wady i zalety jakie stoją za obydwoma typami montażu. Zdecydowanie korzystniejszy wydaje się montaż inwazyjny, którego cechuje stabilność i pewność montażu, niezmierna estetyka czy szybki prosty sposób zamontowania. Dodatkowo w większości przypadkach montaż inwazyjny nie sprawia utraty gwarancji u producentów okna. Jeżeli zdecydowałeś się na wybór inwazyjnego lub bezinwazyjnego produktu, a to na pewno warto dowiedzieć się więcej na temat żaluzji aluminiowych, które idealnie nadają się pod montaż inwazyjny.

Dodaj komentarz