Jak osłony okienne mogą ochronić zdrowie nasze i bliskich?

Jak osłony okienne mogą ochronić zdrowie nasze i bliskich?

Co roku wraz z nadejściem lata borykamy się z tym samym problemem, a mianowicie z wysokimi temperaturami. To co jest dla nas z jednej strony powodem do radości – bo dni są coraz dłuższe, cieplejsze; kojarzy się nam to z beztroską, urlopem i wizytami nad wodą. Lato jest jednak również tym, czego powinniśmy się wystrzegać. Upały powodują przegrzewanie się naszych organizmów. Są szczególnie niebezpieczne dla dzieci, osób starszych i zwierząt. W tym trudniejszym dla nich okresie, powinniśmy zadbać o ich komfort i minimalizować nagrzewanie się ich otoczenia. Dlatego też warto zwrócić uwagę na osłony okienne w pomieszczeniach, w których najczęściej przebywają.

Nagrzewanie się pomieszczeń jest szczególnie problematyczne w pokojach od strony południowej i zachodniej. Ze względu na to, że słońce najdłużej utrzymuje się po tej stronie. Musimy myśleć o naszym komforcie, ale też jak wyżej wspomnieliśmy bezpieczeństwie. Tutaj tak naprawdę do momentu zachodu słońca. A nawet po nim duchota i ciepło się utrzymują. Zbyt intensywne działanie słońca może doprowadzić organizm do tzw. hipertermii, która ignorowana powoduje udar cieplny.

Objawy hipertermii

Hipertermia groźna jest szczególnie dla dzieci, osób starszych oraz zwierząt, ze względu na to, że u nich proces regulacji temperatury ciała nie przebiega tak sprawnie. Zmniejsza się oddawanie ciepła do otoczenia. Spowodowane jest to zbyt dużym działaniem słońca na organizm, zbyt wysoką temperaturą pomieszczenia, w jakim przebywamy, zbyt duża ilość ubrań lub też błędne ich dobranie do pogody. Może być to szczególnie niebezpieczne dla osób, które przyjmują leki na przewlekłe choroby takie jak np. cukrzyca, choroby układu krążenia czy też alergie. Ale jak rozpoznać, że u danej osoby wystąpiła hipertermia? Zwracajmy uwagę na objawy takie jak:

 • Ocieplenie skóry
 • Nadmierna potliwość
 • Przekrwienie twarzy
 • osłabienie organizmu
 • bóle i zawroty głowy
 • nudności i wymioty
 • zaburzenia widzenia
 • zaburzenia świadomości
 • obrzęki stóp i okolicy kostek
 • przyspieszenie akcji serca
 • zaburzenia oddychania
 • utrata przytomności

W takich wypadkach należy reagować jak najszybciej, aby nie dopuścić do udaru cieplnego. I wbrew pozorom na takie objawy właśnie jesteśmy narażeni nie tylko na zewnątrz bezpośrednio na słońcu, ale też w nagrzanym pomieszczeniu. Istotne jest więc odpowiednie dobranie osłony okiennej żeby zminimalizować ryzyko wystąpienia hipertermii.

Osłony

Kobieta siedząca na kanapie w salonie na tle okna zasłoniętego roletą

Szczególnie warto zwrócić uwagę na pomieszczenia, w których spędzamy dużo czasu. Mamy tu na myśli salon, w którym zazwyczaj relaksujemy się, oglądamy telewizję czy też załatwiamy sprawy – nie bez powodu nazywany jest również pokojem dziennym. Od kilku lat modnym rozwiązaniem jest aneks kuchenny – salon połączony z kuchnią i jadalnią. Powoduje to, że większość życia rodzinnego rozgrywa się w tej przestrzeni. Przygotowujemy tu posiłki, jemy obiady rodzinne, opiekujemy się dziećmi czy po prostu odpoczywamy. Jest więc miejscem, które musi być komfortowe dla każdego z domowników. Aby zadbać o ich bezpieczeństwo powinniśmy zwrócić uwagę na odpowiednie osłonięcie okien. Pozwoli nam to uniknąć nadmiernego nagrzewania się pomieszczeń, zbyt wysokiej temperatury w pomieszczeniu, utrzymującej się przez całe popołudnie. Jeżeli posiadamy w domu klimatyzację, to kwestie chłodzenia mamy ułatwioną. Bo nie dość, że klimatyzator dba o obniżenie temperatury, to też dba o utrzymanie jej na stałym poziomie. Sprzyja to nieprzegrzewaniu się organizmu i pozwala na bezpieczne i komfortowe korzystanie z pomieszczenia.  Idealnym uzupełnieniem będą osłony okienne, które zagwarantują nam komfort zaciemnienia pomieszczenia.

Osłony okienne spełniają swoją rolę niezależnie od towarzystwa klimatyzacji w pokoju. Stopień ich zaciemnienia dobieramy na podstawie indywidualnych preferencji. Bo wybór mamy naprawdę duży. Możemy wybierać z oferty rolet wolnowiszących lub w kasecie z jednolitego materiału oraz z połączenia dwóch materiałów – mniej i bardziej zaciemniającego tzw. rolety „dzień i noc”. W bardziej nietypowych kształtach mogą to być rolety plisowane, które są zrobione z bardzo ładnych materiałów, przypominając wachlarze. Są również żaluzje: aluminiowe, drewniane i bambusowe, szczególnie modne od wielu sezonów.

Rolety w kasecie oraz wolnowiszące charakteryzują się dość dużym stopniem zaciemnienia. W zależności od rodzaju materiału możemy dobrać go do naszych potrzeb. Wtedy ten stopień zaciemnienia jest jednolity. W przypadku rolet „dzień i noc” zaciemnienie ma dwa stopnie: większe i mniejsze, które możemy dobrać sobie do pory dnia, intensywności nasłonecznienia etc. Występują w szerokiej gamie kolorystycznej, więc możemy dobrać je do każdego pomieszczenia i każdego wystroju. Są również łatwe w montażu oraz w obsłudze.

Rolety plisowane są rozwiązaniem do każdego typu okna, nawet tego w nietypowym kształcie. Występują w wariancie jednokierunkowym i dwukierunkowym. Pozwala, więc to na osłonięcie się przed słońcem przy oknach okrągłych, trapezach etc. Tak samo, jak w przypadku klasycznych rolet, stopień zaciemnienia zależny jest od rodzaju i koloru materiału. Rolety plisowane zwijają się w kształt wachlarza. Daje to bardzo atrakcyjny wizualnie efekt, ma jednak swoje minusy. Tak, jak pisaliśmy we wcześniejszym tekście, te rolety mogą odkształcać się wskutek zbyt dużej wilgoci w pomieszczeniu. Dużym plusem tego rozwiązania jest, że w przypadku wariantu dwukierunkowego, że możemy podnosić roletę zarówno od gry, jak i od dołu wybierając, który fragment ma być osłonięty.

Zielone rośliny na parapecie przy oknie zasłoniętym żaluzjami

Żaluzje są znanym od lat rozwiązaniem na osłonięcie okien. Do wyboru mamy aluminiowe, drewniane lub bambusowe.  Każdy z rodzajów jest eleganckim, praktycznym rozwiązaniem. Są łatwe w czyszczeniu (szczególnie te aluminiowe). Drewniane i bambusowe nie nadają się do pomieszczeń o dużej wilgoci ze względu na to, że jest to materiał pochłaniający wilgoć, co może doprowadzić do odkształceń. Żaluzje drewniane i żaluzje bambusowe są szczególnie modnym rozwiązaniem w tegorocznym sezonie 2021. Trendy w tym roku nawiązują do natury, jej elementów i kolorów. Dlatego nie dość, że prezentują się bardzo dobrze na oknach, mają duże zaciemnienie (niestety towarzyszą im i pojawiają się prześwity, jak to przy żaluzjach), a do tego są dobrane do panujących trendów.

Osłony okienne to tylko kropla w morzu rozwiązań, które w letnie, upalne dni ułatwią nam życie. A co najważniejsze przyczynią się do ochrony zdrowia naszych bliskich. Kiedy temperatury na zewnątrz sięgają ponad 30 stopni staramy się zrobić wszystko, aby to dom był naszym wychłodzonym azylem, w którym będziemy się czuć dobrze i komfortowo. A co najważniejsze – bezpiecznie.

Skuteczne rozwiązania

Pamiętajmy również, że nie możemy ignorować objawów hipertermii. Może być ona tragiczna w skutkach dla każdego z nas, a szczególnie dla tych grup, które wymieniliśmy na początku tekstu. Lato to nie tylko czas beztroski, ale wzmożonego dbania o bezpieczeństwo naszych bliskich. Ta pora roku charakteryzuje się najczęstszymi wahaniami pogodowymi. Wysokie temperatury, wyładowania ciśnienia poprzez burze, duchota to tylko część zagrożeń jakie nam towarzyszą. Dlatego powinniśmy być przygotowani żeby ograniczać ich skutki, również pomocne będą przy tym osłony okienne.

Brązowy, mokry, duży pies nad basenem

Przy okazji chcielibyśmy przypomnieć o zadbaniu o zwierzęta domowe w tym trudnym dla nich, upalnym okresie. Zwierzęta naprawdę źle znoszą takie temperatury i musimy im pomóc w odpowiednim ochładzaniu ich organizmów.  Pamiętajmy, że zawsze muszą mieć dostęp do wody oraz zaciemnionego, chłodniejszego miejsca, żeby schować się przed słońcem. Nie zostawiajmy ich samych na zewnątrz czy też w nagrzewającym się domu na cały dzień bez opieki.  Świetnym rozwiązaniem jest robienie zimnych, mokrych okładów żeby schłodzić futrzaki lub jeżeli mamy taką możliwość rozłożyć basen żeby zwierzę mogło wejść do niego i się ochłodzić. Przy okazji my tez możemy z niego skorzystać :D. Opcją domową, która pomoże ochłodzić się naszemu zwierzęciu są maty chłodzące. Po wcześniejszym schłodzeniu ich w lodówce, możemy rozłożyć je w domu lub w mieszkaniu, tak aby futrzak mógł po prostu na niej leżeć. Chłód trzyma przez parę godzin, więc zapewni ulgę na czas najwyższych temperatur. Maty są coraz bardziej powszechne i dostępne w coraz większej ilości sklepów.

Dodaj komentarz