Moskitiera – rozwiązanie problemów z owadami.

Moskitiera – rozwiązanie problemów z owadami.

Chyba każdy z nas cieszy się na myśl o odpoczynku i relaksie w ciepły wieczór. Wraz z podwyższaniem się temperatur na zewnątrz, częściej decydujemy się na wietrzenie w domu. A co za tym idzie otwieramy okna i drzwi balkonowe. Naraża nas to jednak na wizyty nieproszonych gości – komarów, ciem i muszek. Musimy później mierzyć się z ukąszeniami komarów, wpadaniu w napoje czy też irytującym brzęczeniem kiedy chcemy zasnąć.  Jest to po prostu dla nas uciążliwe. Dlatego też chcielibyśmy stworzyć dla Państwa poradnik z rozwiązaniem tego problemu. Mianowicie jest nim moskitiera.

Moskitiera jest to siatka, która chroni nasze okna lub drzwi przed owadami. Jest zrobiona z włókna szklanego i pokryta warstwą PVC. Jej oczka są na tyle małe, że owadom nie uda się przez nie przedostać. A co ważne, nie zakłócają one widoczności. W naszym sklepie występują w kilku wariantach: moskitiera okienna z kołnierzem, moskitiera rolowana pionowa, która świetnie sprawdza się do okien dachowych oraz moskitiera rolowana pozioma, która jest idealna do drzwi balkonowych lub tarasowych.  Każda z wyżej wymienionych moskitier dostępna jest w zamówieniach na wymiar, nawet w niestandardowych rozmiarach.

Moskitiera z kołnierzem

Pierwszy rodzaj moskitiery, czyli okienna z kołnierzem to standardowa moskitiera ramkowa. Najpopularniejsza do zamontowania przy standardowych oknach. Siatka, z której jest wykonana jest trwała, a profile wykonane są z aluminiowych materiałów. Główną cechą produktu jest szybki montaż oraz demontaż – co ułatwia sprawne czyszczenie moskitiery okiennej. Składają się z trwałych produktów, co zapewnia ich przydatność przez lata. Są dostępne w kilku kolorach, więc bez problemu można dobrać taki, który będzie idealnie komponował się z kolorystyką wokół.

Dla zwiększenia trwałości i jakości produktów wprowadziliśmy innowacyjne rozwiązanie mocujące – czyli inteligentny uchwyt sprężynowy. Jest to najlepsze rozwiązanie bezinwazyjnego montażu dostępne w naszych moskitierach. Uchwyt automatycznie dostosowuje się grubości ramy (maksymalnie 3 cm) oraz nie uszkadza uszczelki, jak to miało czasem miejsce w uchwytach blaszkowych. Moskitiera dzięki temu jest dużo bardziej stabilna niż wcześniej. Dodatkowo jest to niesamowite ułatwienie przy pomiarach do zamówienia – mniej skomplikowane i pewne. Tak jak wyżej wspomnieliśmy, siatka występuje w dwóch kolorach. Czarnym, który zapewnia doskonałą widoczność oraz szary, dzięki któremu mamy zagwarantowaną większą prywatność w pomieszczeniu, nie tracąc przy tym widoczności.

Moskitiera wzmocniona

Koty i moskitiera

Co w przypadku, kiedy potrzebujemy mocniejszej, siatki? Jest to częste pytanie zadawane sobie przez właścicieli futrzaków, a przede wszystkim kotów. Mogą one potraktować moskitierę jako drapak lub idealne miejsce do zabawy czy eksploracji. Istnieje rozwiązanie tego problemu. W naszej ofercie posiadamy wzmocnioną siatkę, która poradzi sobie w takich trudniejszych warunkach. Charakteryzuje się większym zaciemnieniem i możliwością montażu tylko w moskitierach drzwiowych. Jej skuteczność w kwestii kotów potwierdzamy na własnym przykładzie – nasze futrzaki dokonały testów i zgodnie potwierdziły, że wzmocniona siatka wytrzymuje kontakt z ich pazurami i ich ciężarem 😊

Moskitiera rolowana pionowa

Drugim rodzajem moskitier są rolowane pionowe. Są one idealnym rozwiązaniem przy oknach dachowych. Montaż jest możliwy do ramy okiennej, jak i do ściany. Trwałość produktu jest zagwarantowana poprzez aluminiowe profile w różnych kolorach – zarówno klasyczne białe, brązowe; w modnym teraz kolorze antracytu czy też w odcieniach drewna. Prowadnice oraz kaseta są przykręcane, aluminiowe. A co za tym idzie – są trwalsze i mocniejsze. Są po prostu długotrwałym rozwiązaniem. Do zamontowania ich nie potrzeba specjalistów, można to zrobić samemu i nie wymaga to od nas profesjonalnego sprzętu czy też umiejętności.

Moskitiera rolowana pozioma

Ostatnim rodzajem są moskitiery rolowane poziome – te najbardziej polecane są do montowania przy oknach balkonowych lub tarasowych. Również istnieje tu możliwość zamontowania jej do ściany lub do ramy okna. Występuje w tej samej, rozbudowanej gamie kolorystycznej. Również nadaje się do samodzielnego montażu, więc komplet aranżacji okiennych możemy stworzyć sami, żeby zapewnić sobie pełen komfort w letnie, upalne wieczory.

Decydując się na zakup moskitier stykamy się z coraz bardziej rozszerzoną ofertą na rynku. Tak jak w przypadku każdego innego produktu przy wyborze kierujemy się kilkoma znanymi nam wszystkim zasadami. Przy wyborze siatek na owady jedną z główniejszych ról gra kwestia finansowa.  Drugą jest jakość i wytrzymałość Musimy sami sobie odpowiedzieć na pytanie czy decydując się na osłonięcie naszych okien zależy nam na długoletnim korzystaniu z produktu (za czym idzie wyższa cena) czy też zadowala nas produkt mniej wytrzymały. Moskitiery produkowane na zamówienie są dostosowane do naszego okna, ale pasują tylko i wyłącznie do tego jednego (i mają ograniczone możliwości wymiarowe przy produkcji) i na jego wykonanie musimy po prostu zaczekać. Wymiary takiej moskitiery musimy podać sami, ale wbrew pozorom to wcale nie jest tak trudne jak mogłoby się to wydawać. Moskitiery na wymiar nie można swobodnie zdejmować z okna i wrzucić np. do pralki żeby się wyprała. Te moskitiery możemy wyczyścić wodą z płynem, którego używamy na co dzień co nie spowoduje ich uszkodzenia, a zapewni czystość bez stosowania specjalnych detergentów. Materiał, z którego wykonana jest siatka jest odporny na odbarwianie się w wyniku działania promieni słonecznych.

Jedną z ważniejszych kwestii, na jakie trzeba zwrócić uwagę przy wyborze moskitier jest ich montaż. Ważne jest żeby moskitiera była trwała i stabilna przy oknie. Żeby nie tworzyły się wybrzuszenia. Część siatek trzyma się na rzepach przyklejanych do ramy okna. Przed przyklejeniem należy ją odtłuścić, ale nawet takie rozwiązanie nie daje nam 100% pewności, że będą się one prawidłowo trzymały przy oknie i nie odklejały się pozostawiając przy tym ślady po kleju. Dodatkowo jeżeli decydujemy się na montaż na ścianie (jak w przypadku moskitiery do okien dachowych) producenci nie polecają przyklejania do ścian pomalowanych farbami zmywalnymi z wysoką odpornością na ścieranie lub do tapet winylowych.

Pszczoła zapylająca kwiat lawendy
Pszczoła i lawenda

Co zamiast moskitiery?

Przy okazji tego artykułu warto wspomnieć o dodatkowych, domowych sposobach na radzenie sobie z niechcianymi owadami. Chyba każdy z nas używał, albo chociaż słyszał o olejkach i kadzidłach, które ratują nas przed ugryzieniami. Są skuteczne, ale musimy pamiętać o ich uzupełnianiu i tak naprawdę są one alternatywą dla naturalnych obrońców. Mowa tu o roślinach, które możemy posadzić w naszym ogródku lub w doniczkach na balkonie. Nie dość, że odstraszają komary czy muchy, to pełnią również funkcję estetyczną. Większość z nich wspaniale pełni funkcję dekoracyjną i wydziela przyjemny dla nas zapach. Wybierając aranżację roślinną szczególną uwagę powinniśmy poświęcić niżej wymienionym sadzonkom.

  • Lawenda – ma przyjemny zapach, pięknie wygląda i można ją posadzić zarówno w ogrodzie, jak i w doniczce na tarasie lub w domu. Odstrasza komary i meszki, ale też wabi zapylacze – motyle i pszczoły.
  • Komarzyca – jej silny, cytrynowo-kamforowy zapach skutecznie odstrasza komary i meszki. Dodatkowo jest łatwa w pielęgnacji, co jest dużym plusem posadzenia tych roślin.
  • Wrotycz – oprócz zastosowania przeciw owadom posiada również właściwości lecznice, takie jak np. wspomaganie układu trawiennego czy też właściwości przeciwzapalne.
  • Zioła : bazylia, mięta, tymianek. Warto mieć je na balkonie nie tylko ze względu na odstraszanie komarów. Są przydatne w kuchni i dobre w smaku, a dodatkowo bardzo dobrze prezentują się w doniczkach.
  • Kocimiętka – kojarzy się nam z rośliną, która zwraca uwagę kotów. To prawda, bo chyba żaden kot nie przejdzie obok niej obojętnie. A co ciekawe odstrasza też niechciane owady, szczury i ma coraz więcej zastosowań w medycynie: m.in. uspokajająco i przeciwzapalnie. Z wyglądu przypomina lawendę, więc kwestia estetyczna również jest spełniona.
  • Pelargonia – wszystkim kojarzą się z ładnymi kwiatami, które bardzo intensywnie pachną. Przez ten czasami aż duszący zapach, są dobrymi odstraszaczami owadów.
  • Pomidory – zapach zarówno owoców, jak i liści jest dla komarów obrzydliwy, a co za tym idzie skutecznie je odstrasza. Dla nas jest to przyjemna woń, która kojarzy się z wakacjami, słońcem i wprawia w dobry nastrój.  Minusem w uprawie są na pewno warunki, jakie musimy im zapewnić i czas, który trzeba im poświęcić.

Pamiętajmy jednak, że tak samo jak wszelkie olejki czy kadzidła rośliny odstraszające komary są pomocne, ale nie skuteczne w 100%. Spełniają funkcje estetyczne, ozdabiają nas ogród lub balkon. Dla nas ich zapach jest w większości przyjemny i to również jest dużym plusem. Podkreślamy jednak, że zapach nie zawsze jest dla każdego tak samo przyjemny i odbierany. Może okazać się, że część z nich może spowodować u nas zawroty głowy, bóle. Dlatego też zanim zdecydujemy się na zakup roślin do naszego ogródka warto dopasować je do naszych preferencji i możliwości żeby uniknąć rozczarowań.

Moskitiery, a zapylacze

Ważną kwestią związaną z roślinami odstraszającymi owady jest to, że dla zapylaczy są one bardzo ważne. W ostatnich latach ich ilość znacznie się zmniejszyła. Musimy zwrócić na to uwagę, bo są one niesamowicie potrzebne  do zachowania balansu w przyrodzie. Bez nich wszelkie kwiaty nie mogłyby zostać zapylone, a co za tym idzie nie byłoby sezonów bogatych w owoce, warzywa czy kwiaty. Przygotowując nasze aranżacje pod kątem odstraszania komarów, mamy możliwość stworzenia ogrodu przyjaznego zapylaczom. Jak to jednak ma się do moskitier w naszych oknach lub drzwiach? Nie zakłócają one życia tych owadów – nie są dla nich niebezpieczne. Uniemożliwiają dostanie im się do pomieszczeń, bez robienia im krzywdy. Po prostu odbiją się od siatki w moskitierze. Jest to więc rozwiązanie nie tylko skuteczne, ale też przyjazne dla środowiska zapylaczy. Materiały, z których wykonane są siatki do moskitier nie są w żaden sposób trujące dla zapylaczy. Od tej strony również jest zapewnione bezpieczeństwo. Warto zwrócić na to uwagę, ponieważ te małe, ale silne zwierzątka dają nam od siebie niesamowicie dużo. Możemy zatem więc zadbać o ich komfort i jednocześnie współpracować z nimi.

Podsumowując w okresie letnim szczególnie we znaki może dawać się nam obecność wszelkich owadów. Najwięcej problemów jest z komarami czy meszkami. Utrudniają nam one funkcjonowanie czy też zrelaksowanie się na balkonie lub w domu.  Przedstawiliśmy Państwu rozwiązania, które rozwiążą nasze problemy. Są mniej lub bardziej inwazyjne, w zależności od preferencji i potrzeb. Ale co najważniejsze -zapewnią nam spokój kiedy najbardziej go potrzebujemy.

Dodaj komentarz