Jak dbać o aranżacje okienne?

Jak dbać o aranżacje okienne?

Jednym z aspektów, na jakie zwracamy uwagę wybierając aranżacje okienne do naszego domu, jest ich funkcjonalność. Najlepszym wyborem wydają się być te, nad którymi możemy pozwolić sobie na spędzanie jak najmniejszej ilości czasu. Oczywiście przy jednoczesnym spełnianiu naszych oczekiwań względem stopnia zaciemnienia.

Pytanie, które zadajemy sobie najczęściej dopiero po zakupie to, co z czyszczeniem? Wiadomo, że osłony, które wiszą przy oknie są źródłem zbierania kurzu. Ponadto przy wszelkim dotknięciu brudnymi palcami, przy kontakcie ze zwierzętami mogą pozostać plamy. Jeżeli są to osłony w kuchni, narażone są one na plamy z tłuszczu, wilgoć. Co więc możemy zrobić żeby unikać zabrudzeń? Aranżacje okienne są tak samo ważne jak pozostałe sprzęty w domu i tak samo musimy dbać o ich czystość i wygląd. Ich wybór jest szeroki, a do każdego rodzaju są odpowiednie sposoby czyszczenia.

Kiedy parę lat temu wybierałam osłony na moje okna sprawa była dla mnie prosta. Potrzebowałam dużego zaciemnienia przy jak najmniejszym problemie związanym z czyszczeniem. Nie byłam przekonana do żaluzji, które w tamtym momencie kojarzyły mi się ze starą modą z mojego dzieciństwa. Praktyczną, ale w moim skojarzeniu przestarzałą modą. Dopiero kiedy zaczęłam zagłębiać się w tematykę aranżacji okiennych dotarło do mnie, jak jednokierunkowe było moje myślenie.

Żaluzje aluminiowe – najlepsze?

Kojarzyłam żaluzje aluminiowe, które zdają się być najbardziej praktycznym rozwiązaniem do domu. Możemy umieścić je na oknach w każdym pomieszczeniu, w każdym rodzaju montażu, niezależnie od stopnia trudności warunków. Jak najbardziej możemy powiesić je w wilgotnej łazience oraz w kuchni, gdzie narażone są na działanie tłuszczu oraz plam z jedzenia. Usunięcie wszelkiego brudu jest łatwe i nie musimy się obawiać, że po umyciu ich wodą z płynem pojawią się odbarwienia lub odkształcenia. Możemy do tego wykorzystać zarówno specjalne płyny do mycia żaluzji, jak i te środki dostępne w każdym domu – płyn do naczyń lub uniwersalny płyn do mycia. Świetnym rozwiązaniem, a co najważniejsze bardzo pomocnym są szczotki do mycia żaluzji. Gąbki czyszczą pomiędzy panelami, co niesamowicie usprawnia sprzątanie. Jednak jeżeli nie chcemy inwestować w dodatkowe sprzęty, wystarczy nam zwykła gąbka do mycia naczyń. Na co dzień wystarczy, że odkurzymy żaluzje suchą szmatką lub szczotką, aby zebrać nagromadzony kurz.

Sterowane SMART domem przez aplikację w telefonie
Sterowanie SMART domem

Rozwiązanie SMART

Jako, że żyjemy w czasach, w których SMART dom jest codziennością, bardzo dużym ułatwieniem w codziennym sprzątaniu  jest oczyszczacz powietrza. Możemy ustalić sobie konkretne godziny, w których pracuje lub dostosować jego działanie do jakości powietrza w pomieszczeniu i zautomatyzować jego pracę. Jak to w funkcji SMART – możemy sterować urządzeniem poprzez aplikacje w telefonie z każdego miejsca w jakim się znajdujemy. Dzięki temu nie musimy martwić się odkurzaniem w pomieszczeniu, a co najważniejsze jakość powietrza w naszym domu ulega mocnej poprawie. Jest to również rozwiązanie bardzo przydatne dla alergików, ponieważ oczyszczając powietrze w pomieszczeniu, zmniejsza się ilość alergenów powodująca dyskomfort i objawy. Ponadto decydując się na wprowadzenie funkcji SMART w domu, warto zastanowić się, czy nie jest warto zautomatyzować również aranżacje okienne. Zamontowanie napędów w roletach lub żaluzjach pozwoli nam na sterowanie zaciemnieniem z naszych smartphone’ów.

Rolety

Rolety wolnowiszące oraz te w kasecie są bardzo popularnym sposobem na osłonięcie okien. Są chętnie wybierane ze względu na dostępność oraz szeroką gamę kolorystyczną. Możliwości wyboru jest multum. Jednak co z dbaniem o ich czystość? Ze standardowym odkurzaniem jest tak samo, jak w przypadku żaluzji. W związku z materiałem, z jakiego są zrobione do pomocy w pozbyciu się kurzu, włosów lub sierści, która znajdowałaby się na rolecie, możemy wykorzystać zwykłą rolkę do ubrań. Poradzi ona sobie z powierzchniowymi zabrudzeniami i odświeży roletę. Jednak co w przypadku, kiedy na materiale pojawią się plamy? Od tłuszczu, po dotknięciu brudnymi palcami rolety etc? Są specjalne płyny dedykowane do mycia rolet, markiz. Jest on jednak dość drogi i trudno dostępny. Jeżeli musimy usunąć plamy z użyciem detergentu (co nie jest polecane ze względu na możliwe odbarwienia lub uszkodzenia materiału) najlepiej zrobić to delikatnym szarym mydłem lub płynem do naczyń rozcieńczonym w wodzie. Płyn do naczyń nadaje się do czyszczenia tłustych plam (mowa tu szczególnie o roletach w kuchni), jednak nie zawsze mamy gwarancję, że po danej plamie nie zostanie trwały ślad. Ważne, aby po takim zmywaniu plam pozwolić na wyschnięcie materiału. Mogą powstać zacieki, które w połączeniu z działaniem promieni słonecznych stworzą nam na rolecie widoczne odbarwienia. Które nie wrócą już do pierwotnego stanu. Warto o tym pamiętać przy dbaniu o nasze aranżacje okienne.

Plisy

Trochę inaczej sprawa wygląda w przypadku rolet plisowanych. Wyglądają one na bardzo delikatne ze względu na kształt wachlarza. Po rozłożeniu właśnie w ten sposób prezentują się te osłony okienne. Odkurzanie ich wygląda tak samo jak w przypadku tych wymienionych wyżej. Jeśli chodzi o ich czyszczenie różnią się one tym, że możemy je zdjąć z ramy okna i wyprać ręcznie. Najlepiej zrobić to w letniej wodzie z dodatkiem np. płynu do naczyń. Zostawić je do namoczenia na około 15 minut i wypłukać również letnią wodą. Pamiętajmy, że szorowanie ich gąbką lub szczotką, zgniatanie, wyżymanie najpewniej doprowadzi do uszkodzenia materiału. W przypadku poważnych zabrudzeń, takich których nie da się usunąć w wymieniony sposób, polecamy zwrócić się do firmy, która profesjonalnie zajmuje się czyszczeniem aranżacji okiennych. Będziemy mieli pewność, że nasz produkt nie ulegnie trwałemu uszkodzeniu.

Musimy pamiętać, aby absolutnie nie prać rolet, żaluzji w pralce. Może to doprowadzić do trwałego uszkodzenia materiału lub mechanizmu i utracić gwarancję na produkt. Pamiętajmy, ze są to produkty, które koniecznie musimy czyścić ręcznie! A dbanie o osłony okienne na co dzień poprawi ich wygląd, a co za tym idzie uatrakcyjni nasze wnętrze.

Dodaj komentarz