Osłony okienne w pokoju dziecięcym. Czy rolety są najlepszym rozwiązaniem?

Osłony okienne w pokoju dziecięcym. Czy rolety są najlepszym rozwiązaniem?

Pokój dziecięcy nierzadko jest prawdziwym wyzwaniem dekoratorskim dla rodziców. Zaczynając od doboru kolorystyki, poprzez wybór mebli, aż do istotnych dodatków – osłon okiennych. Szczególnie polecane są w tym przypadku rolety jednolite. musi spełniać również funkcjonalną rolę. Na co więc powinniśmy zwracać uwagę przy aranżacji wnętrz do pokoju malucha?

Trendy w 2021 roku

Tak jak pisaliśmy we wcześniejszych tekstach dotyczących trendów w sezonie 2021 bardzo istotną rolę gra tutaj minimalizm i odniesienie do życia w zgodzie z naturą i całą Ziemią. Mniej znaczy lepiej – również w przypadku pokoju dziecięcego. Zacznijmy może od doboru kolorystyki. Najlepszym i popularnym w panujących trendach jest wybór jasnych barw na ściany. Nie mówimy tu o czystej, sterylnej bieli. Świetnie sprawdzą się beże, szarości, które można uzupełnić kolorowymi dodatkami. Jest to pomieszczenie dla małego odkrywcy i musimy mieć na uwadze, że jak trochę podrośnie, zacznie wykorzystywać ściany do opierania się, podpierania czy też jako płótno dla małego artysty. Dlatego warto zdecydować się na farby lub tapety, które będzie można z łatwością przetrzeć lub wyczyścić ze śladów palców lub kredek. Ponadto jasna i stonowana kolorystyka wnętrz wpływa kojąco na malucha i wspiera jego poczucie bezpieczeństwa w pokoju, w którym zasypia.

Jakie kolory w 2021 roku?

Istotną prawdą dekoratorską jest również to, że jasne kolory powiększają optycznie pomieszczenie. Możemy też dobrać wiele kolorów kontrastujących, które uzupełnią wystrój pokoju. Idealne będą do tego kolory zarówno pastelowe, jak i intensywne. Przypominamy, że kolorami roku 2021 zostały wybrane: szary i żółty. Jest to świetny wybór ze względu na trendy, ale i na specyfikę pomieszczenia. Szary jest stonowanym, spokojnym kolorem. Żółty jest kolorem nadziei i radości. Połączenie jest więc wprost idealne i stworzone do sypialni dziecka. Teraz możemy poddać się szaleństwu w urządzaniu pokoju dziecięcego – czasy skupiania się na błękitnym dla chłopca i różowym dla dziewczynki minęły.

Wystrój pokoju dziecka – wyzwanie?

Kobieta w ciąży stoi nad łóżeczkiem dziecięcym

W zależności od wieku dziecka, tak dobieramy funkcjonalność jego pokoju. Dla najmłodszych dzieci ważne jest żeby łóżeczko (często połączone z przewijakiem) nie stało pod oknem i na linii okno-drzwi w celu uniknięcia przeciągów i przewiania dziecka. Następnie zamienia się ona w jak najbezpieczniejsze miejsce do zabawy. Dla starszego dziecka powinien być odpowiednim miejscem do spania, zabawy, nauki, a także spełniać funkcje towarzyskie. Bardzo dużo jak na jeden pokój – dlatego też jest sporym wyzwaniem, tak jak wspominałam na początku artykułu. Niezależnie jednak od wieku dziecka osłony okienne, a szczególnie zaciemniające rolety stają się niezbędne.

Nasze propozycje aranżacji okiennych

Chłopiec czytający książkę w tle cotton balls

Idealnym uzupełnieniem w pokoju dziecięcym są dodatki. Mam tu na myśli zarówno te praktyczne, jak i ozdobne. Praktycznym dodatkiem, który wydaje się być niezbędnym w pomieszczeniu, w którym  śpi maluch są osłony okienne. Ułatwią one zasypianie dziecku w ciągu dnia poprzez swoje zaciemnienie oraz spowodują, że pokój będzie się mniej nagrzewał. Sen dla dziecka jest niesamowicie ważny, dlatego szczególnie warto zadbać o jego komfort. Wybór osłon okiennych jest oczywiście zależny od naszych preferencji. Jednak najlepszym wyborem wydają się być jednolite rolety. Poprzez swoją rozbudowana gamę kolorystyczną mogą stworzyć unikalne wnętrze w sposób nieoczywisty. Dzięki temu bez problemy dopasujemy osłony do motywów księżniczki, superbohatera czy też safari. Świetnie pasują do modnych wnętrz w stylu skandynawskim. Przy zakupie rolet możemy wybierać spośród materiałów o równym stopniu zaciemnienia – jedne bardziej przepuszczają światło, a inne mniej. W zależności od tego, jak chcemy wpływać na oświetlenie pomieszczenia. Są łatwe w obsłudze i ciche, więc w razie czego nie obudzą śpiącego maluszka. Łatwo i szybko można również wpuścić więcej światła do pomieszczenia. Dość łatwo jest utrzymać je w czystości (wiadomo, że plamy po brudnych palcach trzeba będzie sprać, ale mowa tu o codziennym, standardowym sprzątaniu). Nie musimy się też obawiać o pogorszenie jakości materiału w przypadku posiadania nawilżacza powietrza. Ponadto, tak jak pisaliśmy we wcześniejszym artykule dotyczącym bezpieczeństwa dzieci przy aranżacjach okiennych, rolety przy odpowiednim zabezpieczeniu, nie stwarzają zagrożenia najmłodszym. Do osłon okiennych dołączamy specjalny, dodatkowy element, który umożliwia zabezpieczenie sznurka/koralików razem z instrukcją. Zapobiega to zadzierzgnięciom, uduszeniom. Pamiętajmy jednak, że nie powinniśmy zostawiać dzieci bez opieki w okolicach takich sznurków w ramach bezpieczeństwa. Aby uwydatnić aranżację okienną pomyślmy o połączeniu ich z oświetleniem typu cotton balls lub lampkami dziecięcymi (np. w kształcie zwierzątek, balonów). Bardzo dobrze się prezentują na oknie. Stwarzają radosną i ciepłą atmosferę zarówno wieczorem, jak i w ciąg dnia. Takie oświetlenie pełni również funkcję odstraszania potworów, które nocą czają się pod łózkami 😊

Co z innymi produktami?

Oczywiście możemy dobrać inne rodzaje osłon okiennych do pokoju dziecka. Bardzo dobrze wyglądałyby żaluzje plisowane, również dostępne w wielu kolorach. Wyglądem przypominają wachlarze, co można ciekawie wkomponować w aranżacje. Ich materiały również mają różne stopnie zaciemnienia. Minusem jednak jest ich czyszczenie, które jest bardziej skomplikowane niż w przypadku wyżej wymienionych rolet.

Ciekawą propozycją są również żaluzje czy to aluminiowe, drewniane, czy bambusowe. Jak najbardziej prezentują się one korzystnie na oknie, jednak nie stworzą klimatu kojarzącego się z pokojem dziecięcym. Są bardziej klasyczne i „poważne” niż rolety, co sprawia, że świetnie będą pasowały do wystroju salonu, sypialni, biura.

Jak widać aranżacje okienne są niezbędnym elementem wystroju pokoju dziecięcego. Sprzyjają dobieraniu ilości światła w pomieszczeniu, tworzą klimat i intymność. Ponadto tworzą ciekawe aranżacje, które dopełnią wcześniej założony design. Warto więc przemyśleć ich zakup już przy projektowaniu wnętrza.

Dodaj komentarz